Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Telefonát s matkou pomáhá snížit stres

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přihodila se nečekaná situace. Jste vystresovaní. Nevíte, co si počít. Cítíte úzkost, chce se vám brečet, anebo jste jen trochu podráždění. Podle vědců je možné, že telefonát matce stres zredukuje.

Podle nové studie, kde výzkumným vzorkem byly mladé dívky, zavolání matce redukuje produkci stresových hormonů a zároveň uvolňuje hormon lásky a důvěry oxytocin. „Je možné, že telefonát a vypovídání se z problémů má stejné účinky jako objetí,“ uvádí jeden z autorů studie Seth D. Pollak z University of Wisconsin-Madison. Samozřejmě ale záleží na tom, jaký má člověk s matkou vztah.

Výsledky studie na 61 dívkách ve věku 7 až 12 let ukázaly, že matčin hlas může podobně jako dotyk zvýšit úroveň oxytocinu. Tento hormon podporuje úbytek stresu. Efekt přetrvával během výzkumu i déle než hodinu. Toto zjištění je převratné. Dosud studie na lidech i na zvířatech vedly spíše k závěrům, že fyzický kontakt je nezbytný pro zvýšení hladiny oxytocinu v těle. U člověka je oxytocin uvolňován při kojení, objímání a orgasmu.

„Pokud lidstvo porozumí tomu, jak funguje oxytocin, lépe porozumí mateřství,“ uvádí psycholožka Anne Campbell z Durham University ve Velké Británii. „Matky bez jakýchkoliv instrukcí přirozeně ví jak utišit své dítě. Jejich znalosti pocházejí z dlouhé linie žen, jejichž geny přetrvaly, neboť věděly, jak se postarat o dítě, aby přežilo,“ dodává Campbell.

Studie tedy předpokládá, že fyzický kontakt není nezbytným pro uklidnění dívek, které možná v pubertálním věku nejsou tolik nakloněny objetím od matky, jako bývávaly dřív. „I jen to, že mluvíte se svými dětmi, může mít dobrý účinek na redukci stresové odpovědi,“ uzavírá psycholožka.

Zdroj: health.com

Související články

Společnost

Šest minut čtení před spaním stačí ke zmenšení stresu

Inspirace

Úsměv může být účinným pomocníkem při vyrovnávání se se stresem

Inspirace

Přístup „nechat to být“ může pozitivně ovlivnit zdraví

Inspirace

Odborníci radí: 6 tipů jak prožít skutečně klidné Vánoce

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.