Slibnou alternativu k transplantacím srdce nabízí nová umělá aorta vědců ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL). Silikonová aorta snižuje zátěž kladenou na srdce u pacientů se srdečním selháním.
„Přes 23 milionů lidí z celého světa trpí selháním srdce. Díky novým objevům v systémech srdeční asistence můžeme potřebu transplantace oddálit nebo úplně eliminovat,“ uvedl vedoucí Centra pro umělé svalstvo na EPFL Yves Perriard. U pacientů se selháním srdce musí orgán vyvíjet větší úsilí k pumpování krve. Dochází tak ke zvyšování krevního tlaku a zvyšuje se i riziko vzniku chronického srdečního selhání.
Umělá aorta těmto pacientům usnadní pumpování krve za pomoci elektrod, které po zvýšení elektrického napětí zvětší průměr srdečnice. Díky umístění za aortální chlopní funguje implantát jako rozšíření původní aorty. Zátěž srdce zatím zařízení snižuje o 5,5 procenta, vědci již pracují na nové technologii, která by účinnost mohla zvýšit. Metoda může pomoci i s léčbou jiných onemocnění, jako jsou urologické poruchy. Fungují totiž na podobném principu.
Zdroj: EPFL
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…