Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Foto: Kristýna Motlová

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo jak uvařit ze zbytků? Tyto informace v českém prostředí dlouhodobě šíří iniciativa Zachraň jídlo. Nyní nově ve spolupráci s papírnictvím papelote i v tištěné podobě.

Papírová spižírna má podobu zápisníku s kroužkovou vazbou, do kterého lze vpisovat poznámky, ale můžete také jeho stránky libovolně přeskupovat nebo vkládat nové. „Slouží jako sešit, do kterého si ukládáme vlastní vědomosti ohledně vaření a skladování potravin. V mnoha rodinách chybí takovýto ucelený rádce, který shromažďuje užitečné a praktické tipy, přitom by mohl napomoci snížit plýtvání jídlem v domácnostech. To je naší hlavní motivací, proč jsme do knihy vložili naše znalosti,” vysvětluje Michaela Číhalíková ze Zachraň jídlo, která se podílela na tvorbě obsahu.

Kniha je členěna podle ročních období a každé z nich doplňují konkrétní praktické tipy – na jaře například kdy sbírat a jak skladovat bylinky, v létě jak zužitkovat bohatou úrodu ovoce a zeleniny, na podzim jak připravit silný vývar a v zimě jak si poradit se zbytky (nejen) vánočního cukroví. Tipy jsou doplněny o volné stránky pro vlastní zápisky a postřehy.

Foto: Kristýna Motlová

Celou knihou se pak prolíná výzva shrnutá v samotném úvodu. Nakupovat single banány, umýt každý půlrok lednici nebo se podělit o přebytky jídla se sousedy či kolegy. Celkem 24 bodů, jejichž splnění a hlavně osvojení si pomůže míru plýtvání u člověka nepochybně snížit. Blok uzavírá sekce s prostorem pro vlastní recepty. Inspirací pro ně může být výběr na webu iniciativy, kde je na sto tzv. záchranářských receptů.

Z publikace je na první pohled evidentní, že vznikla ve spolupráci s českým papírnictvím papelote. Vizuál je díky tomu nekonvenční, ona originalita se ale pochopitelně promítá i do ceny publikace, která tím nemusí být pro každého potenciálního čtenáře skousnutelná. Jiní to ale jistě rádi ocení, zvlášť když vezmou v potaz použité materiály – desky jsou z velmi odolného papíru smíchaného s celulózou, vnitřek pak z certifikovaného ekologického papíru, vše navíc vyrobeno v Česku.

Slovo autorky článku:

Papírová spižírna je po všech stránkách netypickou publikací a jako taková rozhodně není pro každého. Přesto nepochybuji, že si své čtenáře najde. Zvlášť pokud ji pojmou tak, jak autoři radí – tedy jako jakýsi sborník udržitelných rad, který zůstane v rodinné knihovně i pro příští generaci. Díky originální formě si ho navíc může každý upravit k obrazu svému a mít tak doma naprostý unikát.

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…