Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Foto: Kristýna Motlová

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo jak uvařit ze zbytků? Tyto informace v českém prostředí dlouhodobě šíří iniciativa Zachraň jídlo. Nyní nově ve spolupráci s papírnictvím papelote i v tištěné podobě.

Papírová spižírna má podobu zápisníku s kroužkovou vazbou, do kterého lze vpisovat poznámky, ale můžete také jeho stránky libovolně přeskupovat nebo vkládat nové. „Slouží jako sešit, do kterého si ukládáme vlastní vědomosti ohledně vaření a skladování potravin. V mnoha rodinách chybí takovýto ucelený rádce, který shromažďuje užitečné a praktické tipy, přitom by mohl napomoci snížit plýtvání jídlem v domácnostech. To je naší hlavní motivací, proč jsme do knihy vložili naše znalosti,” vysvětluje Michaela Číhalíková ze Zachraň jídlo, která se podílela na tvorbě obsahu.

Kniha je členěna podle ročních období a každé z nich doplňují konkrétní praktické tipy – na jaře například kdy sbírat a jak skladovat bylinky, v létě jak zužitkovat bohatou úrodu ovoce a zeleniny, na podzim jak připravit silný vývar a v zimě jak si poradit se zbytky (nejen) vánočního cukroví. Tipy jsou doplněny o volné stránky pro vlastní zápisky a postřehy.

Foto: Kristýna Motlová

Celou knihou se pak prolíná výzva shrnutá v samotném úvodu. Nakupovat single banány, umýt každý půlrok lednici nebo se podělit o přebytky jídla se sousedy či kolegy. Celkem 24 bodů, jejichž splnění a hlavně osvojení si pomůže míru plýtvání u člověka nepochybně snížit. Blok uzavírá sekce s prostorem pro vlastní recepty. Inspirací pro ně může být výběr na webu iniciativy, kde je na sto tzv. záchranářských receptů.

Z publikace je na první pohled evidentní, že vznikla ve spolupráci s českým papírnictvím papelote. Vizuál je díky tomu nekonvenční, ona originalita se ale pochopitelně promítá i do ceny publikace, která tím nemusí být pro každého potenciálního čtenáře skousnutelná. Jiní to ale jistě rádi ocení, zvlášť když vezmou v potaz použité materiály – desky jsou z velmi odolného papíru smíchaného s celulózou, vnitřek pak z certifikovaného ekologického papíru, vše navíc vyrobeno v Česku.

Slovo autorky článku:

Papírová spižírna je po všech stránkách netypickou publikací a jako taková rozhodně není pro každého. Přesto nepochybuji, že si své čtenáře najde. Zvlášť pokud ji pojmou tak, jak autoři radí – tedy jako jakýsi sborník udržitelných rad, který zůstane v rodinné knihovně i pro příští generaci. Díky originální formě si ho navíc může každý upravit k obrazu svému a mít tak doma naprostý unikát.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…