Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Světoznámý umělec Aj Wej-wej vystavuje před Veletržním palácem svůj Zvěrokruh

Národní galerie v Praze si zapůjčila exemplář přímo z umělcovy vlastní sbírky. Zdroj: Národní galerie Praha

Od února mohou lidé navštívit sousoší světově známého čínského umělce a kritika tamního režimu Aj Wej-weje nazvané Zvěrokruh. Na prostranství před Veletržním palácem bude až do konce srpna vystaveno Dvanáct bronzových hlav zvířat zvěrokruhu, které vznikly jako kopie plastik, jež během opiových válek v roce 1860 zničila zahraniční vojska v Zahradě dokonalého jasu poblíž Pekingu.

Plastiky jsou vysoké kolem tří metrů, hlavy s průměrem přibližně 1,5 metru jsou upevněny na tenký stojan a společně tvoří půlkruhovou formaci. Původně vznikly v roce 2010 jako „sochy pro veřejný prostor“ představující autorovu tvůrčí reflexi situace ve Spojených státech, kde žil dříve. Aj Wej-wej považoval většinu soch ve veřejném prostoru za příliš seriózní, a chtěl tedy vytvořit sochy přístupné běžnému divákovi, který není přímo návštěvníkem muzeí či galerií, ale typickým městským občanem. Vznik tak Ajův Zvěrokruh, jež se stal jedním z nejslavnějších děl současného čínského umění.

Česká republika je v celoevropském měřítku jedním z mála míst (vedle Dánska, Německa, Ruska a Španělska), kde bylo či bude dílo vystaveno. Národní galerie v Praze si zapůjčila exemplář přímo z umělcovy vlastní sbírky. Jeho zpřístupnění před Veletržním palácem přispěje k diskusi o funkci umění ve veřejném prostoru hlavního města a zároveň poskytne příležitost pro úvahy o složitém vztahu umění k historii, národní identitě i trhu s uměním na jedné straně, a jeho výrazových prostředcích na straně druhé.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.