Světoznámý umělec Aj Wej-wej vystavuje před Veletržním palácem svůj Zvěrokruh

Národní galerie v Praze si zapůjčila exemplář přímo z umělcovy vlastní sbírky. Zdroj: Národní galerie Praha

Od února mohou lidé navštívit sousoší světově známého čínského umělce a kritika tamního režimu Aj Wej-weje nazvané Zvěrokruh. Na prostranství před Veletržním palácem bude až do konce srpna vystaveno Dvanáct bronzových hlav zvířat zvěrokruhu, které vznikly jako kopie plastik, jež během opiových válek v roce 1860 zničila zahraniční vojska v Zahradě dokonalého jasu poblíž Pekingu.

Plastiky jsou vysoké kolem tří metrů, hlavy s průměrem přibližně 1,5 metru jsou upevněny na tenký stojan a společně tvoří půlkruhovou formaci. Původně vznikly v roce 2010 jako „sochy pro veřejný prostor“ představující autorovu tvůrčí reflexi situace ve Spojených státech, kde žil dříve. Aj Wej-wej považoval většinu soch ve veřejném prostoru za příliš seriózní, a chtěl tedy vytvořit sochy přístupné běžnému divákovi, který není přímo návštěvníkem muzeí či galerií, ale typickým městským občanem. Vznik tak Ajův Zvěrokruh, jež se stal jedním z nejslavnějších děl současného čínského umění.

Česká republika je v celoevropském měřítku jedním z mála míst (vedle Dánska, Německa, Ruska a Španělska), kde bylo či bude dílo vystaveno. Národní galerie v Praze si zapůjčila exemplář přímo z umělcovy vlastní sbírky. Jeho zpřístupnění před Veletržním palácem přispěje k diskusi o funkci umění ve veřejném prostoru hlavního města a zároveň poskytne příležitost pro úvahy o složitém vztahu umění k historii, národní identitě i trhu s uměním na jedné straně, a jeho výrazových prostředcích na straně druhé.

Autor článku

Barbora Jahodová