Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Muchova Slovanská epopej se vrátila do Moravského Krumlova

Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské. Foto: mucha-epopej.cz

Po deseti letech se monumentální dílo vrátilo na Moravu, kde si jej za první víkend prohlédlo více než 1500 lidí. S výletem ale není třeba spěchat – v krumlovském zámku bude Slovanská epopej vystavena dalších pět let.

Dvacet pláten z počátku 20. století zapůjčila Praha za přísných podmínek, a to jak bezpečnostních, tak i co se týče kvality výstavních prostor nebo osvětlení a teploty. Krumlovský zámek se na tuto událost připravil více než padesátimilionovými investicemi, které z něj dělají výstavní místo nejvyšších evropských parametrů. „Jako správci tohoto významného díla jsme spokojeni s podmínkami, které Moravský Krumlov vytvořil pro návrat epopeje. Diametrálně se liší od těch, ze kterých byla před deseti lety odvážena. Věříme, že k ní brzy veřejnost obrátí svou pozornost, a bude tak zhodnoceno úsilí nás všech o její opětovné zpřístupnění,“ pochvaluje si Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

Vzhledem k velkému zájmu o výstavu organizátoři doporučují kupovat vstupenky on-line a vybrat si konkrétní hodinu. Ve virtuálním prostoru aplikace se mohou zájemci seznámit s Muchovými inspiracemi a životem v jeho rodných Ivančicích. Na jedenácti zastaveních se seznámí s příběhy propojenými historickými fotografiemi nebo úryvky dopisů, které psal fenomenální malíř svým milým.

Zdroje: ČTK, mucha-epopej.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…