Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Muchova Slovanská epopej se vrátila do Moravského Krumlova

Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské. Foto: mucha-epopej.cz

Po deseti letech se monumentální dílo vrátilo na Moravu, kde si jej za první víkend prohlédlo více než 1500 lidí. S výletem ale není třeba spěchat – v krumlovském zámku bude Slovanská epopej vystavena dalších pět let.

Dvacet pláten z počátku 20. století zapůjčila Praha za přísných podmínek, a to jak bezpečnostních, tak i co se týče kvality výstavních prostor nebo osvětlení a teploty. Krumlovský zámek se na tuto událost připravil více než padesátimilionovými investicemi, které z něj dělají výstavní místo nejvyšších evropských parametrů. „Jako správci tohoto významného díla jsme spokojeni s podmínkami, které Moravský Krumlov vytvořil pro návrat epopeje. Diametrálně se liší od těch, ze kterých byla před deseti lety odvážena. Věříme, že k ní brzy veřejnost obrátí svou pozornost, a bude tak zhodnoceno úsilí nás všech o její opětovné zpřístupnění,“ pochvaluje si Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

Vzhledem k velkému zájmu o výstavu organizátoři doporučují kupovat vstupenky on-line a vybrat si konkrétní hodinu. Ve virtuálním prostoru aplikace se mohou zájemci seznámit s Muchovými inspiracemi a životem v jeho rodných Ivančicích. Na jedenácti zastaveních se seznámí s příběhy propojenými historickými fotografiemi nebo úryvky dopisů, které psal fenomenální malíř svým milým.

Zdroje: ČTK, mucha-epopej.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…