Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Foto: Kristýna Motlová

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí, jak pečovat sám o sebe nebo jak vnímat přírodu kolem nás. Tak zpomalte, vypněte a nechte se unést do světa autorových myšlenek…

O prvotině Marca Hamera lze říct, že pojednává o krtcích, stejně jako že je o něčem úplně jiném. Obojí je pravda. Čtenář si z četby může odnést řadu zajímavých faktů o těchto drobných tvořečcích. Že mají silnější paže než lidé. Že jsou sametoví na dotek. Nebo že v Evropě se sice vyskytují i bílí a zlatí krtci, ale v takovém Irsku nežijí krtci vůbec.

Mezi fakty se ale vznáší i spousta podnětů k zamyšlení. Autor se skrze své osobní vyprávění nejen ze života s krtky (svou letitou zahradnickou praxi nezapře) zamýšlí nad svým životem, ale i nad lidmi jako takovými. Nad přírodou. A nad společným soužitím těchto dvou entit. „Krtci narušují umělý klid udržovaného trávníku způsobem, který mnozí lidé nedokážou přenést přes srdce. Zahradničení není v souladu s přírodou: využívá přírodní zákony a vědecké poznatky k tomu, abychom určitému místu vnutili svoji vůli, a u některých lidí zachází do krajnosti.“

Foto: Kristýna Motlová

Vyprávění v závěru každé kapitoly doplňují zdánlivě nesouvisející básně, v nichž jsou ale opět zachyceny autorovy myšlenky stejně jako jeho sounáležitost s přírodou, kterou je prodchnuto celé dílo. Tu doslova ilustrují i tematické obrázky, které se v knize také vyskytují.

Hamer je ve svém projevu sympaticky civilní. Netlačí na pilu, nesnaží se čtenáře zmanipulovat, aby se ztotožnil s jeho myšlenkami a pohledem na svět. Prostě je jen posílá do světa tak, jak jsou, zbytek už je na příjemci.

Slovo autorky článku:

Kniha se může jevit jako příjemné pohlazení, ale stejně tak i jako stojatá voda. Záleží na čtenáři, jak moc se při čtení dovede zastavit a ponořit do myšlenek autora, které jsou podávány velmi rozvláčně. K naprostému vychutnání si knihy je bez diskuze potřeba klid a trpělivost ze strany čtenáře, pak se mu mohou každopádně otevřít úplně nové obzory.

Autorský článek Kristýny Motlové

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

3 tipy, jak překonat zimní splín

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…