Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Foto: se svolením Tomáše Jízdného

Již přes deset let se ve svém podnikání věnuje oblasti vzdělání. Českým studentům pomáhá ke studiu na zahraničních školách, k volbě kariérní cesty i rozvoji talentu. Podnikatel Tomáš Jízdný nám prozradil, co studentům pobyt v zahraničí přinese, co tím získá česká společnost a jaké pozitivní změny se ve školství v posledních letech odehrály. Součástí rozhovoru je i pozvánka na EduFestival, který se koná 4. října v pražském Cubex Centru.

Proč jste si pro své podnikání vybral právě oblast vzdělání?

Začalo to už v době mých vlastních studií. Škola mi často nepřinášela to, co jsem od ní čekal. Kvůli vlastní nespokojenosti jsem se pak rozhodl se ještě během studií vysoké školy začít věnovat podnikání. Dávalo mi smysl věnovat se něčemu, co chci změnit, kde můžu pomáhat inovovat a rozvíjet. Vzdělávání je pro mě jednou z nejdůležitějších hodnot společnosti. Proto jsem se rozhodl jít do této oblasti.

Jakým způsobem pomáhá vaše společnost Education.cz studentům dosáhnout kvalitního vzdělání?

Pomáháme studentům ke studiu na zahraničních středních i vysokých školách a tím jim umožňujeme poznat jiný vzdělávací systém. Pro všechny naše studenty je to nezapomenutelná zkušenost, která je velmi posunula. Ať už v samostatnosti, nebo v tom, co chtějí v životě dělat. Mnozí z nich se pak vracejí a studují nebo pracují zpátky v České republice, zkušenost ze zahraničí je ale pro ně neocenitelná. 

Kromě toho máme i vlastní program zaměřený na kariérní poradenství EduPlán. Ten pomáhá studentům, kteří si nejsou jistí, který obor nebo školu zvolit. Někteří v něm třeba přijdou na to, jak kombinovat dosavadní koníčky a zájmy. Jiní zase řeší to, že chtějí maximálně využít příležitostí, které mají, a chtějí se perfektně připravit třeba právě na přijímací řízení na školy v zahraničí. 

Foto: se svolením Tomáše Jízdného

Co může studentům přinést studium v zahraničí? Získá tím něco také česká společnost?

S touhle otázkou se občas setkáváme – zda vlastně nepodporujeme odliv šikovných a nadaných studentů. Důležité je ale si uvědomit, že spousta studentů, kteří mají středoškolskou nebo vysokoškolskou zkušenost v zahraničí, se vrací zpět domů a mohou šířit mezinárodní zkušenosti dál.

Pro studenty má zahraniční zkušenost spoustu výhod od již zmíněného osamostatnění po to, že poznají spolužáky z celého světa. Budoucí zaměstnavatelé ví minimálně to, že umí cizí řeč na takové úrovni, aby v ní dokázali vystudovat. Studium v zahraničí přináší ale spoustu dalšího, je to skvělá zkušenost, kterou nejen my, ale především absolventi zahraničních škol doporučují každému.

České společnosti tak tito mladí lidé bezpochyby přinášejí jinou perspektivu, zkušenosti a rozhled.

Je pro české studenty/studentky náročné dostat se na zahraniční školu?

Důležité je začít s přípravou včas, potom to tak složité být nemusí. Doporučujeme studentům začít s přípravou minimálně rok dopředu. Pak se můžeme pořádně poznat, zjistit, jaká škola je pro daného studenta vhodná, a pracovat na portfoliu. Připravit studenta na přijímací řízení. Úspěšnost pak máme téměř stoprocentní. Přípravu ale studenti nesmějí podceňovat, nejde tu o to, že za ně vše připravíme, musí do toho vložit vlastní snahu a motivaci. 

České školství je často kritizované. Má však podle vás i nějaké přednosti?

V posledních letech vnímám určitě zlepšující se trend, a to i skrze rostoucí zájem o studium na pedagogických školách, jakou je třeba naše Střední pedagogická škola Futurum. Poslední roky byly pro školství velmi náročné, ale některé školy tuto krizi opravdu využily a inovovaly svoje přístupy. Využívání technologií ve výuce, o kterém mluvíme už dlouhé roky, se konečně začalo realizovat. A i když je jasné, že vše nebude fungovat hned, vidíme čím dál více příkladů škol, které přinášejí něco nového, zajímavého a mohou inspirovat další. Obecně mám pocit, že se také trochu mění přístup k osobě učitele, a právě to se demonstruje na větším zájmu o tento obor.

Jaké změny podle vás české školství nyní potřebuje? Bude snadné jich dosáhnout?

České školství především musí začít myslet na ty, které má vzdělávat, musí se přizpůsobit mladé generaci, kterou má připravit na život. Pro mě je to především využití technologií, mnohem větší zapojení jazyků i mimo výuku jazyků. Jako důležité také vnímám prolínání výuky jednotlivých předmětů, potřebujeme studenty učit v kontextech, naučit je přemýšlet o věcech a propojovat vědomosti získané ve škole s praxí. Otázka sama pro sebe je pak kariérní poradenství, které by mělo být součástí vzdělávání a přípravy na vstup na trh práce. 

V oblasti vzdělávání podnikáte již 10 let. Pozorujte za tu dobu nějaké změny v tuzemském školním systému?

Pozoruji například větší zájem o alternativní možnosti studia. Změny se ale ve školství realizují poměrně pomalu. Jde spíše o individuální přístup jednotlivých škol nebo organizací. 

EduFestival se koná 4. října v Cubex Centru v Praze. Foto: se svolením Tomáše Jízdného

4. října pořádáte v Cubex Centru v Praze EduFestival, který se věnuje vzdělání z pohledu středoškoláků i jejich rodičů. Co návštěvníky na festivalu čeká?

Program jsme stavěli tak, aby zaujal jak středoškoláky, tak jejich rodiče. Naším cílem bylo propojit nad tématem vzdělávání celou rodinu. Dopolední program je zaměřen na školy, kde si na své přijdou jak učitelé, tak studenti.

Na dvou pódiích proběhne spousta zajímavých přednášek a panelových diskusí, například o kompetencích budoucnosti nebo roli školy v identifikaci a rozvoji talentu. 

Marian Jelínek se jako mentální kouč a dlouholetý trenér bude věnovat tomu, jak pracovat s talentem. Petr Chára zase tomu, jak a jestli vybírat tu pravou školu. Hana Bernhardová zase přinese svoje zkušenosti ze studia na Oxfordu. Vystoupí ale třeba i Věra Komárová z Dermacolu nebo Libor Musil z Liko-S.

Svoje místo na festivalu mají i mladí podnikatelé Libor Hoření, Anna Veselá a Jan Sláma. 

Účastníci budou moct navštívit i kariérní centrum, kde si mohou udělat zdarma osobnostní test a probrat svoje otázky s kariérními poradci. No a nezapomněli jsme ani na ty, které zajímá studium v zahraničí. Pozvali jsme zástupce zahraničních škol, na festivalu bude možné se s nimi potkat a doptat se na vše osobně. Je toho opravdu hodně, kompletní program je už na webu www.edufestival.cz, kde je možné se i registrovat.

Jak se na festival registrovat?

Úplně jednoduše vyplní účastníci formulář na webu. Vyberou, zda chtějí standardní vstupenku, která jim umožní být na celém odpoledním programu, nebo VIP vstupenku, díky které se budou moci setkat i se zahraničními školami. Obě varianty jsou zdarma. 

Případně pokud chtějí studenti pozvat svoje vyučující a registrovat celou třídu, i to je možné udělat přes web v sekci pro školy.

Medailonek

Tomáš začal podnikat už při studiu ve svých 20 letech a od začátku se věnuje oblasti vzdělávání. Na podzim 2018 založil vlastní vzdělávací platformu Education.cz, díky které pomáhá studentům najít cestu ke vzdělání v zahraničí. Důležitým tématem je pro něj i kariérní poradenství a rozvoj talentu. Tomáš je také majitelem Střední pedagogické školy Futurum v Praze, kde pracuje na modernizaci, zapojení technologií i nových principů do výuky. Vystudoval Ekonomickou fakultu na Mendelově univerzitě v Brně. Mezi jeho koníčky patří lyžování, kolo a plavání.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…