Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Masarykova univerzita fandí studiu v každém věku. Senioři se zapojí do mezinárodní spolupráce

Ilustrační foto: Freepik

Brněnská univerzita se přidává do klubu dalších sedmdesáti světových vysokých škol, které prosazují zásady, jež prospějí mezigeneračním vztahům a zlepší podmínky pro zaměstnance a studující seniory. Jedním z pilířů je také mezigenerační učení.

Starším zájemcům o studium nabízí Masarykova univerzita (MU) oblíbenou Univerzitu třetího věku a také programy Oddělení celoživotního vzdělávání, které může navštěvovat kdokoli. Výměnu zkušeností napříč věkovými skupinami ocení nejen starší generace, ale také jejich spolužáci na prahu třetí dekády života. Jedním z důležitých principů Age-Friendly University je zlepšování přístupu k on-line vzdělávacím příležitostem, na jehož důležitost poukázala i výuka v době koronavirového uzavření univerzit.

Výměna zkušeností mezi věkovými skupinami obohatí všechny zúčastněné. Ilustrační foto: Freepik

Vedení si od členství v síti univerzit přátelských každému věku slibuje také pozitivní změny na trhu práce a odstranění sociální i profesní izolace seniorů. „Z členství v AFU můžeme profitovat skrze zkušenosti z ostatních stejně smýšlejících zahraničních univerzit, ale také nacházíme prostor, kde můžeme sdílet a diskutovat naše zkušenosti, poznatky a výsledky,“ podotýká prorektor pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání MU Martin Kvizda.

Dalším benefitem je podpora univerzity při mezinárodní spolupráci v rámci sociálních programů pro seniory. Ta přijde vhod zejména v případech, kdy nemají státní nebo veřejné instituce dostatečné znalosti a kapacitu na přípravu těchto programů a zároveň jsou v roli zadavatelů výzkumných projektů. Univerzita se díky tomu více přiblíží místním aktérům ve veřejné, soukromé a podnikatelské sféře a také obyvatelům regionu, kteří se budou moci zapojit do širší škály projektů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…