Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Masarykova univerzita fandí studiu v každém věku. Senioři se zapojí do mezinárodní spolupráce

Ilustrační foto: Freepik

Brněnská univerzita se přidává do klubu dalších sedmdesáti světových vysokých škol, které prosazují zásady, jež prospějí mezigeneračním vztahům a zlepší podmínky pro zaměstnance a studující seniory. Jedním z pilířů je také mezigenerační učení.

Starším zájemcům o studium nabízí Masarykova univerzita (MU) oblíbenou Univerzitu třetího věku a také programy Oddělení celoživotního vzdělávání, které může navštěvovat kdokoli. Výměnu zkušeností napříč věkovými skupinami ocení nejen starší generace, ale také jejich spolužáci na prahu třetí dekády života. Jedním z důležitých principů Age-Friendly University je zlepšování přístupu k on-line vzdělávacím příležitostem, na jehož důležitost poukázala i výuka v době koronavirového uzavření univerzit.

Výměna zkušeností mezi věkovými skupinami obohatí všechny zúčastněné. Ilustrační foto: Freepik

Vedení si od členství v síti univerzit přátelských každému věku slibuje také pozitivní změny na trhu práce a odstranění sociální i profesní izolace seniorů. „Z členství v AFU můžeme profitovat skrze zkušenosti z ostatních stejně smýšlejících zahraničních univerzit, ale také nacházíme prostor, kde můžeme sdílet a diskutovat naše zkušenosti, poznatky a výsledky,“ podotýká prorektor pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání MU Martin Kvizda.

Dalším benefitem je podpora univerzity při mezinárodní spolupráci v rámci sociálních programů pro seniory. Ta přijde vhod zejména v případech, kdy nemají státní nebo veřejné instituce dostatečné znalosti a kapacitu na přípravu těchto programů a zároveň jsou v roli zadavatelů výzkumných projektů. Univerzita se díky tomu více přiblíží místním aktérům ve veřejné, soukromé a podnikatelské sféře a také obyvatelům regionu, kteří se budou moci zapojit do širší škály projektů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…