Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Masarykova univerzita fandí studiu v každém věku. Senioři se zapojí do mezinárodní spolupráce

Ilustrační foto: Freepik

Brněnská univerzita se přidává do klubu dalších sedmdesáti světových vysokých škol, které prosazují zásady, jež prospějí mezigeneračním vztahům a zlepší podmínky pro zaměstnance a studující seniory. Jedním z pilířů je také mezigenerační učení.

Starším zájemcům o studium nabízí Masarykova univerzita (MU) oblíbenou Univerzitu třetího věku a také programy Oddělení celoživotního vzdělávání, které může navštěvovat kdokoli. Výměnu zkušeností napříč věkovými skupinami ocení nejen starší generace, ale také jejich spolužáci na prahu třetí dekády života. Jedním z důležitých principů Age-Friendly University je zlepšování přístupu k on-line vzdělávacím příležitostem, na jehož důležitost poukázala i výuka v době koronavirového uzavření univerzit.

Výměna zkušeností mezi věkovými skupinami obohatí všechny zúčastněné. Ilustrační foto: Freepik

Vedení si od členství v síti univerzit přátelských každému věku slibuje také pozitivní změny na trhu práce a odstranění sociální i profesní izolace seniorů. „Z členství v AFU můžeme profitovat skrze zkušenosti z ostatních stejně smýšlejících zahraničních univerzit, ale také nacházíme prostor, kde můžeme sdílet a diskutovat naše zkušenosti, poznatky a výsledky,“ podotýká prorektor pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání MU Martin Kvizda.

Dalším benefitem je podpora univerzity při mezinárodní spolupráci v rámci sociálních programů pro seniory. Ta přijde vhod zejména v případech, kdy nemají státní nebo veřejné instituce dostatečné znalosti a kapacitu na přípravu těchto programů a zároveň jsou v roli zadavatelů výzkumných projektů. Univerzita se díky tomu více přiblíží místním aktérům ve veřejné, soukromé a podnikatelské sféře a také obyvatelům regionu, kteří se budou moci zapojit do širší škály projektů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…