Nikdy dřív jste se neviděli, ale máte pocit, že se jeden druhému můžete svěřit s věcmi, které jste na sebe nejbližším neprozradili? Nezbláznili jste se. Očividně to tak má mnohem více lidí. Podle nejnovější studie mohou být konverzace s cizími zdrojem hlubokého a zároveň smysluplného potěšení.
Výzkumníci připravili dvanáct experimentů, kterých se zúčastnilo 1 800 osob. V jejich rámci vytvořili dvojice cizích lidí. Ti spolu probírali relativně povrchní nebo naopak hluboká témata. Povrchní konverzace začínaly dotazováním na názor týkající se počasí. Hlubší rozhovory cílily na osobní informace. Z pozdějšího hodnocení pak vyplynulo, že konverzace s cizími lidmi byly pro respondenty méně trapné, než čekali. Dokonce z nich měli i radost a převládala celková spokojenost.
Hlubší konverzace obvykle měly pozitivnější účinek. Účastníci hodnotili pocit napojení na svého konverzačního partnera na škále od jedné do deseti. Hlubším diskuzím průměrně udělili hodnotu sedm oproti skóre pět a půl, které připisovali povrchním hovorům. Lepší hodnocení získaly i v případě srovnání, jakou radost udělaly účastníkům. Podrobné výsledky studie publikoval odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology.
Zdroj: The Times, České noviny, Journal of Personality and Social Psychology
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…