Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studie: Rozmlouvání s cizími lidmi má kladný efekt na naši psychiku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Nikdy dřív jste se neviděli, ale máte pocit, že se jeden druhému můžete svěřit s věcmi, které jste na sebe nejbližším neprozradili? Nezbláznili jste se. Očividně to tak má mnohem více lidí. Podle nejnovější studie mohou být konverzace s cizími zdrojem hlubokého a zároveň smysluplného potěšení.

Výzkumníci připravili dvanáct experimentů, kterých se zúčastnilo 1 800 osob. V jejich rámci vytvořili dvojice cizích lidí. Ti spolu probírali relativně povrchní nebo naopak hluboká témata. Povrchní konverzace začínaly dotazováním na názor týkající se počasí. Hlubší rozhovory cílily na osobní informace. Z pozdějšího hodnocení pak vyplynulo, že konverzace s cizími lidmi byly pro respondenty méně trapné, než čekali. Dokonce z nich měli i radost a převládala celková spokojenost.

Hlubší konverzace obvykle měly pozitivnější účinek. Účastníci hodnotili pocit napojení na svého konverzačního partnera na škále od jedné do deseti. Hlubším diskuzím průměrně udělili hodnotu sedm oproti skóre pět a půl, které připisovali povrchním hovorům. Lepší hodnocení získaly i v případě srovnání, jakou radost udělaly účastníkům. Podrobné výsledky studie publikoval odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology.

Zdroj: The Times, České noviny, Journal of Personality and Social Psychology

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…