Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Podívejte se, jak tuleň napodobuje řeč lidí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Opičky se snaží napodobit člověka chováním, tuleni zase zvuky. Jedná se o velmi ojedinělou schopnost u savců. Jen několik málo druhů totiž dovede měnit nejen hlasitost, s jakou se projevují, ale také tón hlasu. Známí jsou tím především lidé. Už v minulosti však byla tato schopnost několikrát zaznamenaná i u tuleňů. 

Potvrdil to i nový výzkum, který se specializoval právě na tuleně. Vědci v něm zjišťovali, zda a jak rychle se naučí napodobovat zvuky okolí tulení mláďata. „Tím, že porozumíme jednomu z mála savců, který umí napodobovat různé okolní zvuky, můžeme lépe porozumět tomu, jak se my lidé učíme mluvit a tomu, proč jsme tak upovídaní živočichové,” vysvětlila vedoucí studie Andrea Ravignani.

Nejznámější tuleň, který dovedl napodobovat lidské zvuky, Hoover. Rád používal výrazy jako „hello” („ahoj”) nebo „get out of there and come over here!” („běž odtamtud a pojď sem!”).

Výzkumníci studovali osm mláďat tuleně obecného. Všechna mláďata se nacházela v záchranné stanici Dutch Sealcentre Pieterburen a byla stará jeden až tři týdny. Po dobu několika dní jim byly pouštěny zvuky z Waddenského moře. Tyto zvuky tuleni poslouchali ve třech stupních hlasitosti, ale v podobné tónové výšce, v jaké běžně komunikují.

Výsledky byly ohromující. Ukázalo se, že se tuleni umějí adaptovat na zvuky prostředí tím, že dovedou snížit tón svého hlasu. Tento jev byl doposud zaznamenán pouze u lidí a netopýrů. Zároveň se zjistilo, že se tato zvířata umí hlasitěji projevovat ve chvíli, kdy je jejich okolí hlasité, tak jako lidé – zvyšujeme hlas, abychom byli v hluku lépe slyšet. Kromě výše zmíněného odborníky zároveň překvapilo, že se to mláďata naučila ve velmi krátké době. „Dokazuje to, že tuleni umějí kontrolovat své hlasivky mnohem lépe, než jsme čekali. Mohou nám tak pomoci s odhalením mnoha záhad, kterými je obestřená lidská schopnost mluvení,” uzavřela Ravignani.

Zdroj: Ekolist, The Royal Society

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…