Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Podívejte se, jak tuleň napodobuje řeč lidí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Opičky se snaží napodobit člověka chováním, tuleni zase zvuky. Jedná se o velmi ojedinělou schopnost u savců. Jen několik málo druhů totiž dovede měnit nejen hlasitost, s jakou se projevují, ale také tón hlasu. Známí jsou tím především lidé. Už v minulosti však byla tato schopnost několikrát zaznamenaná i u tuleňů. 

Potvrdil to i nový výzkum, který se specializoval právě na tuleně. Vědci v něm zjišťovali, zda a jak rychle se naučí napodobovat zvuky okolí tulení mláďata. „Tím, že porozumíme jednomu z mála savců, který umí napodobovat různé okolní zvuky, můžeme lépe porozumět tomu, jak se my lidé učíme mluvit a tomu, proč jsme tak upovídaní živočichové,” vysvětlila vedoucí studie Andrea Ravignani.

Nejznámější tuleň, který dovedl napodobovat lidské zvuky, Hoover. Rád používal výrazy jako „hello” („ahoj”) nebo „get out of there and come over here!” („běž odtamtud a pojď sem!”).

Výzkumníci studovali osm mláďat tuleně obecného. Všechna mláďata se nacházela v záchranné stanici Dutch Sealcentre Pieterburen a byla stará jeden až tři týdny. Po dobu několika dní jim byly pouštěny zvuky z Waddenského moře. Tyto zvuky tuleni poslouchali ve třech stupních hlasitosti, ale v podobné tónové výšce, v jaké běžně komunikují.

Výsledky byly ohromující. Ukázalo se, že se tuleni umějí adaptovat na zvuky prostředí tím, že dovedou snížit tón svého hlasu. Tento jev byl doposud zaznamenán pouze u lidí a netopýrů. Zároveň se zjistilo, že se tato zvířata umí hlasitěji projevovat ve chvíli, kdy je jejich okolí hlasité, tak jako lidé – zvyšujeme hlas, abychom byli v hluku lépe slyšet. Kromě výše zmíněného odborníky zároveň překvapilo, že se to mláďata naučila ve velmi krátké době. „Dokazuje to, že tuleni umějí kontrolovat své hlasivky mnohem lépe, než jsme čekali. Mohou nám tak pomoci s odhalením mnoha záhad, kterými je obestřená lidská schopnost mluvení,” uzavřela Ravignani.

Zdroj: Ekolist, The Royal Society

Související články

Inspirace

Jak se zbavit pocitu osamělosti? Vědci zjistili, co pomáhá

Příroda a ekologie

Lidstvo je velmi odolné, zjistili vědci

Byznys

Nezakládejte si na penězích. Budete šťastnější

Inspirace

Jak změnit svět k lepšímu? Chovejte se ke druhým laskavě

Zaručeně zlepší den

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Vím si rady v každé situaci: portál Mladý zdravotník radí zábavnou formou laikům

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…