Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak pravěcí lidé tvořili umění s pomocí ohně

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výzkum z univerzity v Yorku týkající se analýzy 50 kamenů s rytými uměleckými vzory, které byly objeveny ve Francii a jsou staré přibližně 15 tisíc let, odhaluje, že naši předkové pravděpodobně tvořili složitá umělecká díla pomocí ohně.

Studie odhalila, že tyto kameny mají vzory tepelného poškození, což naznačuje, že byly vytesány blízko mihotavého světla ohně. Vědci z univerzit v Yorku a Durhamu se v rámci výzkumu zabývali sbírkou rytých kamenů známých jako plakety, které jsou v současné době uloženy v Britském muzeu. Předpokládá se, že byly vyrobeny pomocí kamenných nástrojů kulturou lovců a sběračů, známých jako magdalénský lid.

Vědci nalezli vzory poškození teplem na okrajích některých kamenů, což dokazuje, že byly umístěny v těsné blízkosti ohně. Po svém objevu učinili sérii experimentů, kdy manipulovali s replikami samotných kamenů a s pomocí 3D modelů a softwaru virtuální reality vytvořili plakety tak, jak by je viděli pravěcí lidé: tedy za světelných podmínek u ohně s čerstvými bílými rytinami.

Vedoucí autor studie, doktor Andy Needham z katedry archeologie na univerzity v Yorku a spoluředitel výzkumného centra experimentální archeologie v Yorku uvedl, že prvotní názor vědecké obce předpokládal, že poškození teplem viditelné na některých plaketách bylo pravděpodobně způsobeno nehodour. Povedené experimenty s plaketami však ukázaly, že se jednalo o záměrné zásahy.

V naší moderní době by se mohlo zdát, že umění vzniká spíše na prázdném plátně za dobrých světelných podmínek, ale nyní víme, že lidé před 15 000 lety vytvářeli umění kolem ohně v noci s mihotavými tvary a stíny“ uvádí doktor Needham. A práce za těchto podmínek měla zásadní vliv na to, jak prehistoričtí lidé vnímali samotný proces tvorby umění.

Vytváření umění s pomocí světla z ohně mohlo být velmi niterním zážitkem, který mohl aktivovat různé části lidského mozku. Mihotající se stíny za těchto světelných podmínek zvyšují evoluční schopnost vidět formy a tváře v neživých předmětech, a to by mohlo pomoci vysvětlit, proč je běžný výskyt různých druhů plaket využívajících i jiných přírodních prvků ke kreslení zvířat nebo jiné umělecké tvorby. Magdalénská éra zaznamenala bohatý rozkvět raného umění od jeskynního umění a zdobení nástrojů a zbraní až po rytí kamenů a kostí.

Spoluautor studie, doktorand Izzy Wisher z katedry archeologie na univerzitě v Durhamu, se vyjádřil, že během magdalénského období byly přírodní podmínky velmi chladné, a i přestože lidé byli na chlad dobře připraveni a nosili teplé oblečení ze zvířecích kůží a kožešin, oheň byl pro jejich tepelný komfort stále velmi důležitý. Zjištění ze studie posilují teorii, že teplá záře ohně z něj udělala jakési centrum komunity pro společenská setkání, vyprávění příběhů a tvoření umění.

„Fakt, že lidé si našli i v těchto dobách čas na uměleckou tvorbu, ukazuje, jak tyto činnosti tvořily součást toho, co z nás dělá lidi po tisíce let, a ukazuje kognitivní složitost pravěkých lidí,“ uvedl Wisher.

Zdroj: Neuroscience News

Související články

Zaručeně zlepší den

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…