Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak pravěcí lidé tvořili umění s pomocí ohně

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výzkum z univerzity v Yorku týkající se analýzy 50 kamenů s rytými uměleckými vzory, které byly objeveny ve Francii a jsou staré přibližně 15 tisíc let, odhaluje, že naši předkové pravděpodobně tvořili složitá umělecká díla pomocí ohně.

Studie odhalila, že tyto kameny mají vzory tepelného poškození, což naznačuje, že byly vytesány blízko mihotavého světla ohně. Vědci z univerzit v Yorku a Durhamu se v rámci výzkumu zabývali sbírkou rytých kamenů známých jako plakety, které jsou v současné době uloženy v Britském muzeu. Předpokládá se, že byly vyrobeny pomocí kamenných nástrojů kulturou lovců a sběračů, známých jako magdalénský lid.

Vědci nalezli vzory poškození teplem na okrajích některých kamenů, což dokazuje, že byly umístěny v těsné blízkosti ohně. Po svém objevu učinili sérii experimentů, kdy manipulovali s replikami samotných kamenů a s pomocí 3D modelů a softwaru virtuální reality vytvořili plakety tak, jak by je viděli pravěcí lidé: tedy za světelných podmínek u ohně s čerstvými bílými rytinami.

Vedoucí autor studie, doktor Andy Needham z katedry archeologie na univerzity v Yorku a spoluředitel výzkumného centra experimentální archeologie v Yorku uvedl, že prvotní názor vědecké obce předpokládal, že poškození teplem viditelné na některých plaketách bylo pravděpodobně způsobeno nehodour. Povedené experimenty s plaketami však ukázaly, že se jednalo o záměrné zásahy.

V naší moderní době by se mohlo zdát, že umění vzniká spíše na prázdném plátně za dobrých světelných podmínek, ale nyní víme, že lidé před 15 000 lety vytvářeli umění kolem ohně v noci s mihotavými tvary a stíny“ uvádí doktor Needham. A práce za těchto podmínek měla zásadní vliv na to, jak prehistoričtí lidé vnímali samotný proces tvorby umění.

Vytváření umění s pomocí světla z ohně mohlo být velmi niterním zážitkem, který mohl aktivovat různé části lidského mozku. Mihotající se stíny za těchto světelných podmínek zvyšují evoluční schopnost vidět formy a tváře v neživých předmětech, a to by mohlo pomoci vysvětlit, proč je běžný výskyt různých druhů plaket využívajících i jiných přírodních prvků ke kreslení zvířat nebo jiné umělecké tvorby. Magdalénská éra zaznamenala bohatý rozkvět raného umění od jeskynního umění a zdobení nástrojů a zbraní až po rytí kamenů a kostí.

Spoluautor studie, doktorand Izzy Wisher z katedry archeologie na univerzitě v Durhamu, se vyjádřil, že během magdalénského období byly přírodní podmínky velmi chladné, a i přestože lidé byli na chlad dobře připraveni a nosili teplé oblečení ze zvířecích kůží a kožešin, oheň byl pro jejich tepelný komfort stále velmi důležitý. Zjištění ze studie posilují teorii, že teplá záře ohně z něj udělala jakési centrum komunity pro společenská setkání, vyprávění příběhů a tvoření umění.

„Fakt, že lidé si našli i v těchto dobách čas na uměleckou tvorbu, ukazuje, jak tyto činnosti tvořily součást toho, co z nás dělá lidi po tisíce let, a ukazuje kognitivní složitost pravěkých lidí,“ uvedl Wisher.

Zdroj: Neuroscience News

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…