Je pro vás zaměstnání nutným zlem a každý den se nemůžete dočkat, až budete z práce odcházet? Možná vám v týmu chybí happiness manager. Kde se tato pozice vzala a co firmám i zaměstnancům přináší?
První manažeři štěstí se začali objevovat na začátku tohoto tisíciletí ve Spojených státech amerických. V českém prostředí mají své nezastupitelné místo především ve velkých a expandujících firmách, které soupeří o kvalifikované zaměstnance. Jejich posláním je tyto pracovníky udržet a poskytnout jim co nejlepší zázemí. Zdaleka se tak nezabývají jen výkonem práce jako takovým, ale berou v potaz i nutnost si odpočinout a skloubit pracovní zápřah s jinými aspekty života, jako je rodina, volný čas, péče o zdraví či osobní rozvoj.
Happiness manager či managerka tak musí rozumět personalistice i psychologii a disponovat velkou mírou empatie. Vhod přijde také schopnost diplomaticky řešit spory a inspirovat své okolí optimistickým přístupem k životu. K náplni práce patří i bezproblémové začlenění nových zaměstnanců a snaha proměňovat očekávání těch stávajících v realitu. Cílem happiness managementu je šťastný zaměstnanec, který je hrdý na svou práci i na firmu, pro kterou pracuje. Pak navíc podává lepší výkony, a z jeho spokojenosti tak profituje i zaměstnavatel.
A co tedy manažer štěstí dělá? „Zkuste si představit takovou all inclusive kancelář… Ráno na vás čeká skvělá káva a lednice plná k prasknutí, v poledne prvotřídní catering, po celý den jsou k dispozici nejrůznější drinky. V kanceláři najdete prostory na spolupráci a sdílení nápadů, soustředíte se za zavřenými dveřmi focus roomu, a když potřebujete získat trochu odstup, zahrajete si fotbálek, zacvičíte jógu nebo vylezete na boulderovou stěnu,“ popisuje Nikola Milchová ze společnosti Wolt jen část toho, co svým kolegům dopřává.
Zdaleka však nekončí jen u každodenních radovánek. „Někdo za vás myslí na ekologii a řeší šetření a třídění odpadu. Každou firemní akci propojuje s charitou, protože ví, že vám to není jedno, jenom nemáte dostatek času se tomu věnovat,“ nastiňuje další součást své práce s dovětkem, že se před týmem snaží být vždy o krok napřed.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…