Cukroví, svařák, sledování pohádkových filmů, čtyřiadvacet okének s čokoládou, … Co si k tomuhle adventnímu menu letos přidat trochu nezvyklou položku? Běh. Díky projektu Adventní běhání tím totiž prospějete nejen sobě, ale taky pomůžete dobré věci.
„Dřív jsem se každý prosinec přejídala, ale když jsem v roce 2014 bydlela v Berlíně, poprvé jsem ho strávila tím, že jsem 25 dní v kuse běhala. Rok nato jsem byla zase zpátky doma v Praze a nechtělo se mi běhat samotné. A tak jsem založila facebookovou skupinu, ve které na začátku bylo mých nejbližších 20 kamarádů. Naše skupinka se docela rychle rozrostla a najednou nás bylo přes 250. My všichni jsem pak spolu 25 dní v kuse běhali, navzájem se podporovali a motivovali,“ vzpomíná na začátky projektu jeho iniciátorka Babeta Schneiderová.
Nyní má skupina už přes pět tisíc členů a od roku 2018 dala svým adventním výběhům i přesah – díky zapojení sponzorů se totiž naběhané kilometry promění v peníze, které pomáhají handicapovaným dětem. V minulosti už takto podpořili tucet dětí, letos jich přibyde dalších pět. Zároveň pomáhá i speciální adventní e-shop, který věnuje vždy určitou částku z prodeje oblečení, adventních kalendářů nebo svíček. Celkem se v minulých letech podařilo vyběhat přes 1,6 milionu korun.
Jak se lze do projektu zapojit? Stačí se zaregistrovat na stránkách iniciativy a pak už se „jen“ proběhat celým adventem. Je třeba vyběhnout opravdu každý den, a to od 1. až do 25. prosince, vždy alespoň na půl hodinky. Zdá se to jako příliš velké sousto? Od toho jsou tu další nadšenci, aby vás namotivovali se jen tak nevzdat. Nebo se rovnou přihlaste s kamarádem a choďte běhat společně. Dobrou zprávou je, že nehraje roli vzdálenost ani rychlost a že indiánský běh se taky počítá.
A co je cílem běhu tentokrát? Speciální ortézy pro Miu, kočárko-cyklo-vozík pro Emu a roční neurorehabilitace pro Gretku, Jiříka a Anetku. „Pro nás všechny adventní běžce je lepší život dětí nejlepší odměnou. Přidejte se k nám letos taky a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví vám pak bude chutnat ještě lépe,” vyzývá Schneiderová.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…