Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sportem ku zdraví! Adventním běháním navíc pomůžete handicapovaným

3 minuty radosti
Běžci se vzájemně motivují virtuálně i naživo. Foto: se svolením Adventního běhání

Cukroví, svařák, sledování pohádkových filmů, čtyřiadvacet okének s čokoládou, … Co si k tomuhle adventnímu menu letos přidat trochu nezvyklou položku? Běh. Díky projektu Adventní běhání tím totiž prospějete nejen sobě, ale taky pomůžete dobré věci.

„Dřív jsem se každý prosinec přejídala, ale když jsem v roce 2014 bydlela v Berlíně, poprvé jsem ho strávila tím, že jsem 25 dní v kuse běhala. Rok nato jsem byla zase zpátky doma v Praze a nechtělo se mi běhat samotné. A tak jsem založila facebookovou skupinu, ve které na začátku bylo mých nejbližších 20 kamarádů. Naše skupinka se docela rychle rozrostla a najednou nás bylo přes 250. My všichni jsem pak spolu 25 dní v kuse běhali, navzájem se podporovali a motivovali,“ vzpomíná na začátky projektu jeho iniciátorka Babeta Schneiderová.

Nyní má skupina už přes pět tisíc členů a od roku 2018 dala svým adventním výběhům i přesah – díky zapojení sponzorů se totiž naběhané kilometry promění v peníze, které pomáhají handicapovaným dětem. V minulosti už takto podpořili tucet dětí, letos jich přibyde dalších pět. Zároveň pomáhá i speciální adventní e-shop, který věnuje vždy určitou částku z prodeje oblečení, adventních kalendářů nebo svíček. Celkem se v minulých letech podařilo vyběhat přes 1,6 milionu korun.

Jak se lze do projektu zapojit? Stačí se zaregistrovat na stránkách iniciativy a pak už se „jen“ proběhat celým adventem. Je třeba vyběhnout opravdu každý den, a to od 1. až do 25. prosince, vždy alespoň na půl hodinky. Zdá se to jako příliš velké sousto? Od toho jsou tu další nadšenci, aby vás namotivovali se jen tak nevzdat. Nebo se rovnou přihlaste s kamarádem a choďte běhat společně. Dobrou zprávou je, že nehraje roli vzdálenost ani rychlost a že indiánský běh se taky počítá.

A co je cílem běhu tentokrát? Speciální ortézy pro Miu, kočárko-cyklo-vozík pro Emu a roční neurorehabilitace pro Gretku, Jiříka a Anetku. „Pro nás všechny adventní běžce je lepší život dětí nejlepší odměnou. Přidejte se k nám letos taky a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví vám pak bude chutnat ještě lépe,” vyzývá Schneiderová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…