Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Foto: Gabriela Brázdová

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž mohou být v některých případech pouze reakcí na nevhodně položené dotazy. O tom, jak důležitá je volba otázek, pojednává kniha Pět základních životních otázek z pera Jamese E. Ryana. 

Dílo amerického autora nadchlo čtenáře z celého světa, a to natolik, že si zasloužilo označení New York Times Bestseller. James Ryan totiž není ledajaká osoba. Jakožto profesor na významných univerzitách si na vlastní kůži zažil, jak důležité je umět se správně zeptat. „Ať už jsme v zasedací místnosti nebo v posluchárně, hledání správných odpovědí nás stojí příliš mnoho času a energie. Popravdě řečeno, otázky jsou stejně důležité jako odpovědi, někdy dokonce důležitější,” stojí v anotaci knihy.

Po krátkém úvodu, v němž spisovatel shrnuje pohnutky, které ho vedly k sepsání knihy, se dostává k oněm pěti otázkám. Co je na nich tak zásadního, že jim autor věnuje celé dílo? „Tohle jsou otázky naprosto základní. Můžete se jimi ptát každý den, prohlubují komunikaci a vždycky jsou užitečné, bez ohledu na kontext. Pomohou vám překlenout těžké pondělní ráno, stejně jako si uvědomit, co chcete dělat se svým životem. Pomohou vám vytvářet nové vztahy a ty stávající prohlubovat,” vysvětluje benefity dotazů Ryan a pokračuje jejich přirovnáním ke klíčům. „Správná otázka položená ve správný čas otevírá dveře k tomu, co ještě nevíte, zatím jste si neuvědomili, nebo dokonce jste ani nepokládali za možné – u druhých i u sebe. Tím chci naznačit, že těch pět otázek, o kterých se dále budeme bavit, je jako pět základních klíčů ve svazku. Čas od času určitě budete potřebovat i jiný klíč, ale bez těchto pěti se v životě neobejdete,” doplňuje spisovatel.

Měnit životy může i pouhá dobře zvolená otázka, jejíž zodpovězení nám zamotá hlavu. Ilustrační foto: Pixabay

A o kterých pěti otázkách se to celou dobu bavíme? V jednotlivých kapitolách čtenář nalezne podrobné rozebrání toho, proč je dobré ptát se „Počkat… cože?”, „Rád bych věděl…?”, „Nemohli bychom aspoň…?”, „Jak mohu pomoci?” a „Co je skutečně důležité?”. Zároveň na zájemce čeká poslední kapitola v podobě odhalení bonusové otázky.

Slovo autorky článku:

„Tento inspirativní text mě zaujal především proto, že jsem se v poslední době sama začala zaměřovat na to, jak se ptám. Zjišťuji, že třeba otázka „Jsi šťastný/á?” v mém okolí působí drobnou revoluci. Prostřednictvím vhodných otázek můžeme nejen měnit vlastní životy, ale i ty okolní. Odpovědi na ty správné otázky pomáhají objevovat doposud nepoznané oblasti nás samých. Autor se v drobné knížečce nezdržuje zbytečnou „omáčkou” a jde čtivou formou rovnou k věci, což oceňuji.

Knihu Pět základních životních otázek zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…