Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Foto: Gabriela Brázdová

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž mohou být v některých případech pouze reakcí na nevhodně položené dotazy. O tom, jak důležitá je volba otázek, pojednává kniha Pět základních životních otázek z pera Jamese E. Ryana. 

Dílo amerického autora nadchlo čtenáře z celého světa, a to natolik, že si zasloužilo označení New York Times Bestseller. James Ryan totiž není ledajaká osoba. Jakožto profesor na významných univerzitách si na vlastní kůži zažil, jak důležité je umět se správně zeptat. „Ať už jsme v zasedací místnosti nebo v posluchárně, hledání správných odpovědí nás stojí příliš mnoho času a energie. Popravdě řečeno, otázky jsou stejně důležité jako odpovědi, někdy dokonce důležitější,” stojí v anotaci knihy.

Po krátkém úvodu, v němž spisovatel shrnuje pohnutky, které ho vedly k sepsání knihy, se dostává k oněm pěti otázkám. Co je na nich tak zásadního, že jim autor věnuje celé dílo? „Tohle jsou otázky naprosto základní. Můžete se jimi ptát každý den, prohlubují komunikaci a vždycky jsou užitečné, bez ohledu na kontext. Pomohou vám překlenout těžké pondělní ráno, stejně jako si uvědomit, co chcete dělat se svým životem. Pomohou vám vytvářet nové vztahy a ty stávající prohlubovat,” vysvětluje benefity dotazů Ryan a pokračuje jejich přirovnáním ke klíčům. „Správná otázka položená ve správný čas otevírá dveře k tomu, co ještě nevíte, zatím jste si neuvědomili, nebo dokonce jste ani nepokládali za možné – u druhých i u sebe. Tím chci naznačit, že těch pět otázek, o kterých se dále budeme bavit, je jako pět základních klíčů ve svazku. Čas od času určitě budete potřebovat i jiný klíč, ale bez těchto pěti se v životě neobejdete,” doplňuje spisovatel.

Měnit životy může i pouhá dobře zvolená otázka, jejíž zodpovězení nám zamotá hlavu. Ilustrační foto: Pixabay

A o kterých pěti otázkách se to celou dobu bavíme? V jednotlivých kapitolách čtenář nalezne podrobné rozebrání toho, proč je dobré ptát se „Počkat… cože?”, „Rád bych věděl…?”, „Nemohli bychom aspoň…?”, „Jak mohu pomoci?” a „Co je skutečně důležité?”. Zároveň na zájemce čeká poslední kapitola v podobě odhalení bonusové otázky.

Slovo autorky článku:

„Tento inspirativní text mě zaujal především proto, že jsem se v poslední době sama začala zaměřovat na to, jak se ptám. Zjišťuji, že třeba otázka „Jsi šťastný/á?” v mém okolí působí drobnou revoluci. Prostřednictvím vhodných otázek můžeme nejen měnit vlastní životy, ale i ty okolní. Odpovědi na ty správné otázky pomáhají objevovat doposud nepoznané oblasti nás samých. Autor se v drobné knížečce nezdržuje zbytečnou „omáčkou” a jde čtivou formou rovnou k věci, což oceňuji.

Knihu Pět základních životních otázek zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

FOTO: Letící hejno hus i surfař ve vlnách. Toto jsou nejlepší fotky pořízené z dronu

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…