Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy naděje. Představujeme inspirativní nositele letošní Ceny Via Bona

Babeta Schneiderová (vpravo) pomáhá skrz běh i hotely. Foto: Nadace Via

V posledním roce a půl zažil celý svět turbulentní změny. „Rádi bychom proto letošním ročníkem Ceny Via Bona přispěli ke zlepšení nálady ve společnosti. Chceme zveřejnit příběhy svědčící o tom, že se život nezastavil a že si i během nelehkého posledního roku lidé pomáhali a starali se jeden o druhého. Příběhy naděje, které nám všem mohou dodat inspiraci,“ říká manažerka ocenění Nela Šandová. Cena má od letoška šest, respektive sedm nových laureátů. Jaké jsou jejich příběhy?

Babeta Schneiderová hledá způsoby, jak pomáhat, neustále. Jako nadšená sportovkyně už dříve založila tradici Adventního běhání, díky které pomohla jen loni vybrat přes milion korun na zdravotní pomůcky pro rodiny dětí s hendikepem. Během koronavirové krize začala jako šéfka sítě hotelů v prázdných pokojích ubytovávat lidi bez domova. Díky tomu je jednou z trojice oceněných v kategorii Umění darovat.

Studenti pro onkologii darovali také. Konkrétně přes sto tisíc korun rodině tříletého Tomáška trpícího leukémií. Inspirací jim byla osobní zkušenost s příběhem spolužačky Anežky, která dříve na zákeřnou chorobu zemřela. Skupina deváťáků zároveň vyzvala veřejnost k následování Anežčina motta „vyfotíme se, pomodlíme se“ – každý se může vyfotit společně se vzkazem pro nemocné děti a jejich rodiny a fotku s hashtagem vyfotitpomodlit přidat na sociální sítě.

Parta deváťáků pomohla vybrat peníze pro Tomáška trpícího leukémií. Foto: Nadace Via

Trojici oceněných uzavírá novinářka Nora Fridrichová, která ve veřejném prostoru vyzdvihla téma samoživitelství. Sama se mu věnuje už tři roky a její zájem ještě posílila koronavirová krize, která na samoživitele zvlášť těžce dolehla. Skrze sbírku se jí pro tuto zranitelnou skupinu podařilo vybrat 11 milionů (původní cíl byl 50 tisíc korun). Při zavření škol se pak Fridrichové povedlo sehnat přes tisíc počítačů pro děti z rodin samoživitelů, aby se mohly připojit k distanční výuce. Další pomoc nabízí projekt Šatník, skrz který mohou lidé věnovat nepotřebné oblečení i další věci a rodiny v nouzi si je pak zdarma odnést.

Příběh plný naděje a inspirace ukazuje i Věra Fina. Ta si sama prošla onkologickou léčbou a po této zkušenosti založila organizaci Jelimán, z.s., jejímž prostřednictvím se snaží pomáhat osobám s podobným osudem s překonáním těžkého životního období. Naději dodává skrze vlastní knihy, kalendáře, pořádání výstav i dalších charitativních akcí nebo aktivitu na blogu a sociálních sítích. Stojí také za motivačním projektem Sad nadějí, který umožňuje pacientům po překonání těžké nemoci vysadit stromy naděje, stejně jako chodit si na místo odpočinout a načerpat energii i zmíněnou naději.

Umění žít spolu projevil také František Kynčl, a to ve vztahu k lidem bez domova. Ty zapojil do pravidelných dobrovolných úklidů v Táboře a Českých Budějovicích a díky spolupráci s charitou jim za hodinu práce věnuje stravenku v hodnotě 60 korun. Přispívá tak nejen ke zvelebení veřejného prostoru, ale navíc pracovně i lidsky aktivizuje občany žijící na ulici, kteří se díky úklidu učí spolupracovat a vytvářet nová společenství.

František Kynčl patří mezi trio oceněných v kategorii Umění žít spolu. Foto: Nadace Via

Dvojčata Věra Luhanová a Petra Zábranová potvrdily, jak důležitou roli v pomoci druhým hraje vlastní zkušenost. Jako dcery matky samoživitelky se v dospělosti rozhodly samy pomáhat osobám s podobným osudem. V Chebu založily pobočku organizace Nádech, kde na vlastní náklady vytvořily zázemí pro samoživitele v kritických situacích. Založily také dobročinný šatník, nábytkovou banku a za rok a půl už pomohly stovkám rodin. Jejich dobrovolnické snažení je přitom dlouhodobé – skrze různé aktivity pomáhají také seniorům, hospicům, azylovým domům či onkologicky nemocným.

Nadace Via se věnuje rozvoji filantropie a podpoře aktivních lidí, kteří pomáhají svému okolí se změnou k lepšímu, už 24 let. Stejně dlouho uděluje ocenění Cena Via Bona, v němž chce vyzdvihnout zvlášť inspirativní příběhy dobročinnosti a pomoci druhým. „Mohlo se zdát, že poslední rok byl jen rokem krize a nic dobrého se nedělo, což ale nejen dle našich zkušeností a informací z regionů není pravda. Různě po republice vznikaly a vznikají dobré věci, drobné iniciativy lidí, kteří dál mění Česko k lepšímu,“ říká k letošnímu ročníku manažerka ocenění Nela Šandová. Letošním tématem byly Příběhy naděje a ceny se udělovaly ve dvou kategoriích – Umění žít spolu a Umění darovat.

Zdroj: Nadace Via

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…