Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální čepice umožní ovládat počítač mozkem. Pomůže nesoběstačným lidem

Zdroj fotografie: ZČU

Vypadá jako šmrncovní koupací čepice ozdobená bílými puntíky, jen z ní trčí několik barevných drátků. V rámci projektu BASIL tuto čepici vyvinuli vědci z plzeňské Západočeské univerzity ve spolupráci s německými společnostmi. Její poslání je úchvatné – umožňuje ovládat počítač mozkem.

Speciální čepice s několika elektrodami vznikla v rámci projektu zaměřeného na nesoběstačné lidi. Těm sice tělo vypovědělo službu, ale jejich mozek stále funguje, a je tedy pro ně jediným komunikačním nástrojem. Čepice umožňuje snímání mozkových vln, a dokáže zobrazovat symboly představující přání člověka. Tedy například pokud chce člověk rozsvítit světlo, soustředí se na obrázek lampy, pro otevření dveří zase na obrázek dveří. Pokud se totiž člověk soustředí na konkrétní symbol, protéká ním elektrický proud jinak. Tato změna napětí se pak dá změřit na povrchu hlavy.

Ovládání počítače tímto způsobem je bezbolestné a intuitivní, mozek ale musí být bdělý a neutlumený léky. To, že systém BASIL opravdu funguje, si měli v praxi možnost vyzkoušet lékaři i pacienti Fakultní nemocnice v Plzni nebo v Nemocnici Ostrov. Oficiálního představení se systém dočká letos na podzim.

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Pasení ovcí pod solárními panely může zvýšit kvalitu a množství vyprodukované vlny

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …