Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální čepice umožní ovládat počítač mozkem. Pomůže nesoběstačným lidem

Zdroj fotografie: ZČU

Vypadá jako šmrncovní koupací čepice ozdobená bílými puntíky, jen z ní trčí několik barevných drátků. V rámci projektu BASIL tuto čepici vyvinuli vědci z plzeňské Západočeské univerzity ve spolupráci s německými společnostmi. Její poslání je úchvatné – umožňuje ovládat počítač mozkem.

Speciální čepice s několika elektrodami vznikla v rámci projektu zaměřeného na nesoběstačné lidi. Těm sice tělo vypovědělo službu, ale jejich mozek stále funguje, a je tedy pro ně jediným komunikačním nástrojem. Čepice umožňuje snímání mozkových vln, a dokáže zobrazovat symboly představující přání člověka. Tedy například pokud chce člověk rozsvítit světlo, soustředí se na obrázek lampy, pro otevření dveří zase na obrázek dveří. Pokud se totiž člověk soustředí na konkrétní symbol, protéká ním elektrický proud jinak. Tato změna napětí se pak dá změřit na povrchu hlavy.

Ovládání počítače tímto způsobem je bezbolestné a intuitivní, mozek ale musí být bdělý a neutlumený léky. To, že systém BASIL opravdu funguje, si měli v praxi možnost vyzkoušet lékaři i pacienti Fakultní nemocnice v Plzni nebo v Nemocnici Ostrov. Oficiálního představení se systém dočká letos na podzim.

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…