Speciální čepice umožní ovládat počítač mozkem. Pomůže nesoběstačným lidem

Zdroj fotografie: ZČU

Vypadá jako šmrncovní koupací čepice ozdobená bílými puntíky, jen z ní trčí několik barevných drátků. V rámci projektu BASIL tuto čepici vyvinuli vědci z plzeňské Západočeské univerzity ve spolupráci s německými společnostmi. Její poslání je úchvatné – umožňuje ovládat počítač mozkem.

Speciální čepice s několika elektrodami vznikla v rámci projektu zaměřeného na nesoběstačné lidi. Těm sice tělo vypovědělo službu, ale jejich mozek stále funguje, a je tedy pro ně jediným komunikačním nástrojem. Čepice umožňuje snímání mozkových vln, a dokáže zobrazovat symboly představující přání člověka. Tedy například pokud chce člověk rozsvítit světlo, soustředí se na obrázek lampy, pro otevření dveří zase na obrázek dveří. Pokud se totiž člověk soustředí na konkrétní symbol, protéká ním elektrický proud jinak. Tato změna napětí se pak dá změřit na povrchu hlavy.

Ovládání počítače tímto způsobem je bezbolestné a intuitivní, mozek ale musí být bdělý a neutlumený léky. To, že systém BASIL opravdu funguje, si měli v praxi možnost vyzkoušet lékaři i pacienti Fakultní nemocnice v Plzni nebo v Nemocnici Ostrov. Oficiálního představení se systém dočká letos na podzim.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.