Přivolat si snadno a okamžitě pomoc – to umožní třem desítkám Břeclavanů speciální hodinky. Použít je mohou při vážných zdravotních problémech, nebo pokud se stanou obětí trestného činu.
„Dlouho jsme hledali řešení, jak ochránit samostatně žijící seniory a zdravotně hendikepované. Nakonec se nám podařilo najít vhodné zařízení, které uživatele nijak nezatěžuje a přitom splňuje všechny technické požadavky,“ říká velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička. Sám je přitom autorem tohoto nápadu.
SOS hodinky obsahují tísňové tlačítko, po jehož stisknutí se na pultu centrální ochrany okamžitě objeví hlášení včetně přesných souřadnic místa, kde se zařízení nachází. Hodinky fungují zároveň jako mobilní telefon, proto se může strážník s dotyčnou osobou pokusit spojit.
„Pokud mu neodpovídá, přepne strážník zařízení na odposlech a slyší, co se děje v místě, odkud hlášení přišlo. Pokud se kontakt nepodaří navázat ani poté, vyjíždí na místo hlídka strážníků,“ popisuje postup Hrdlička.
Uživatelé hodinek spolu s nimi dostali i nové bezpečnostní zámky, k nimž mají univerzální klíč i strážníci. Díky tomu se v případě potřeby mohou k lidem snadno dostat. Zároveň u sebe strážníci mají zdravotní dokumentaci dané osoby. Je-li třeba, poskytnou první pomoc či zavolají záchranku.
Hodinky zatím dostalo třicet vybraných občanů Břeclavi. Jednou z nich je i Květoslava Hrbková. „V dnešní době, když jdu sama po ulici, tak mám strach z přepadení, mám i různé nemoci a tyto hodinky mi dodávají pocit bezpečí,“ oceňuje. Zájem o speciální zařízení je velký, a tak starosta města Pavel Dominik přislíbil pořízení dalších hodinek během roku.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…