Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

SOS hodinky pomáhají v Břeclavi seniorům i hendikepovaným

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přivolat si snadno a okamžitě pomoc – to umožní třem desítkám Břeclavanů speciální hodinky. Použít je mohou při vážných zdravotních problémech, nebo pokud se stanou obětí trestného činu.

„Dlouho jsme hledali řešení, jak ochránit samostatně žijící seniory a zdravotně hendikepované. Nakonec se nám podařilo najít vhodné zařízení, které uživatele nijak nezatěžuje a přitom splňuje všechny technické požadavky,“ říká velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička. Sám je přitom autorem tohoto nápadu.

SOS hodinky obsahují tísňové tlačítko, po jehož stisknutí se na pultu centrální ochrany okamžitě objeví hlášení včetně přesných souřadnic místa, kde se zařízení nachází. Hodinky fungují zároveň jako mobilní telefon, proto se může strážník s dotyčnou osobou pokusit spojit.

„Pokud mu neodpovídá, přepne strážník zařízení na odposlech a slyší, co se děje v místě, odkud hlášení přišlo. Pokud se kontakt nepodaří navázat ani poté, vyjíždí na místo hlídka strážníků,“ popisuje postup Hrdlička.

Uživatelé hodinek spolu s nimi dostali i nové bezpečnostní zámky, k nimž mají univerzální klíč i strážníci. Díky tomu se v případě potřeby mohou k lidem snadno dostat. Zároveň u sebe strážníci mají zdravotní dokumentaci dané osoby. Je-li třeba, poskytnou první pomoc či zavolají záchranku.

Hodinky zatím dostalo třicet vybraných občanů Břeclavi. Jednou z nich je i Květoslava Hrbková. „V dnešní době, když jdu sama po ulici, tak mám strach z přepadení, mám i různé nemoci a tyto hodinky mi dodávají pocit bezpečí,“ oceňuje. Zájem o speciální zařízení je velký, a tak starosta města Pavel Dominik přislíbil pořízení dalších hodinek během roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…