Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

SOS hodinky pomáhají v Břeclavi seniorům i hendikepovaným

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přivolat si snadno a okamžitě pomoc – to umožní třem desítkám Břeclavanů speciální hodinky. Použít je mohou při vážných zdravotních problémech, nebo pokud se stanou obětí trestného činu.

„Dlouho jsme hledali řešení, jak ochránit samostatně žijící seniory a zdravotně hendikepované. Nakonec se nám podařilo najít vhodné zařízení, které uživatele nijak nezatěžuje a přitom splňuje všechny technické požadavky,“ říká velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička. Sám je přitom autorem tohoto nápadu.

SOS hodinky obsahují tísňové tlačítko, po jehož stisknutí se na pultu centrální ochrany okamžitě objeví hlášení včetně přesných souřadnic místa, kde se zařízení nachází. Hodinky fungují zároveň jako mobilní telefon, proto se může strážník s dotyčnou osobou pokusit spojit.

„Pokud mu neodpovídá, přepne strážník zařízení na odposlech a slyší, co se děje v místě, odkud hlášení přišlo. Pokud se kontakt nepodaří navázat ani poté, vyjíždí na místo hlídka strážníků,“ popisuje postup Hrdlička.

Uživatelé hodinek spolu s nimi dostali i nové bezpečnostní zámky, k nimž mají univerzální klíč i strážníci. Díky tomu se v případě potřeby mohou k lidem snadno dostat. Zároveň u sebe strážníci mají zdravotní dokumentaci dané osoby. Je-li třeba, poskytnou první pomoc či zavolají záchranku.

Hodinky zatím dostalo třicet vybraných občanů Břeclavi. Jednou z nich je i Květoslava Hrbková. „V dnešní době, když jdu sama po ulici, tak mám strach z přepadení, mám i různé nemoci a tyto hodinky mi dodávají pocit bezpečí,“ oceňuje. Zájem o speciální zařízení je velký, a tak starosta města Pavel Dominik přislíbil pořízení dalších hodinek během roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Víme, která města dělají svět lepším

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…