Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kdo si hraje, nestárne? Videohry přispívají k léčbě demence i Alzheimerovy choroby

Ilustrační foto: Depositphotos

Příznaky demence a Alzheimerovy choroby zmírňují aktivity na videoherních trenažerech. Vyplývá to z výsledků nové studie belgických vědců ve spolupráci se Švýcarským federálním technologickým institutem v Curychu.

Počet hráčů videoher v seniorním věku stoupá. Kromě zkvalitnění života mohou hry seniorům s vážnou demencí poskytnout i potřebný motorický a kognitivní trénink. „Už nějaký čas jsme tušili, že fyzická a kognitivní cvičení mají pozitivní efekt při léčbě demence. Je však náročné motivovat pacienty k dlouhodobé fyzické aktivitě,“ uvedl jeden z autorů studie Eling de Bruin.

Vědci proto vyvinuli virtuální fitness hru Exergame, která prostřednictvím zábavných cvičení motivuje pacienty k pravidelnému pohybu. Trenažér se skládá z obrazovky a podlahového panelu se senzory, které měří kroky, přesun těžiště a rovnováhu. Hráči pak mají za úkol věrně napodobit sadu zobrazovaných pohybů a cviků. Výsledky studie ukázaly, že pravidelný trénink zlepšil pozornost, koncentraci, paměť, orientaci i rychlost reakcí pacientů. Tyto schopnosti jsou pro lidi trpící demencí zásadní – mohou například zabránit nebezpečným pádům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …