Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rock’n Old. Fotografka Esther Haase ukazuje, že stáří může být krásné

Autorka: Esther Haase

Německá fotografka Esther Haase na svých snímcích ukazuje, že i stáří může být krásným obdobím života. Na její výstavu ale prozatím musíte vyrazit do zahraničí, třeba do Hamburku či Berlína. O jejím sociálně angažovaném projektu píše magazín Forbes

Ester Haase je původně divadelní tanečnice, ale posledních 30 let dala přednost fotografii. Věnuje se především módní oblasti, v jejím portfoliu najdete také portréty Marilyna Mansona, Angely Merkel nebo Vivienne Westwood. S poslední jmenovanou spolupracovala na sérii fotografií Rock’n Old. Na nich zachycuje seniory coby filmové hvězdy už od roku 1993. Koncept vznikl ve spolupráci s berlínskou organizací pro domácí péči Jahnke.

Jde o neziskový projekt, honorář za něj sotva pokrývá náklady na focení. Ale Esther Haase říká, že největší odměnou je pro ni setkávání s lidmi, kteří mají z její práce radost. Staří lidé se díky ní mohou na chvíli cítit výjimeční a vybočit ze zajetého stereotypu. Oblečení pro seniory navrhuje zmiňovaná Vivienne Westwood. Divákům fotografie dokazují, že i stáří má svůj jedinečný půvab. „Jsou to lidé, kteří se potýkají se spoustou problémů – mají cukrovku, špatně se jim chodí a mají další zdravotní problémy, které potkávají lidi ve vysokém věku. Nebo jsou zkrátka jen osamělí. Jak ale můžete vidět na fotografiích, přesto se jim daří velmi dobře,“ řekla Haase v úvodním projevu ke své výstavě v curyšském parku Lindenhof. 

Esther Haase se podílí i na jiných společensky prospěšných projektech. Nafotila plakáty bojující proti testování na zvířatech pro organizaci PETA nebo knihu Amazonky na podporu žen s rakovinou prsu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…