Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Psí kamarádi vykouzlí seniorům úsměv na tváři. Foto: se svolením Renaty Hasilové

Přitulit se k jiné živé duši, někoho obejmout a vypovídat se. To vše kvůli restrikcím obyvatelům domovů pro seniory dlouhé měsíce chybělo. Projekt Ježíškova vnoučata přišel s řešením. K seniorům v průběhu roku vyšle téměř 800 zvířecích terapeutů v podobě psů, koček nebo koní. Zájem o návštěvu čtyřnohých společníků byl mezi domovy obrovský.

Canisterapie, hipoterapie, ale třeba i návštěva chovatele papoušků patří v zařízeních pro seniory mezi velmi oblíbené aktivity. Starým lidem totiž často chybí zvířata, o která se před odchodem do domova starali. Na podobné zpestření běžných dní ale málokdy zbývají finanční prostředky, a tak si je zařízení mohou dovolit jen zřídka. „Když jsme s kolegy z Ježíškových vnoučat přemýšleli, jak dobře naložit s penězi, které zbyly z vánoční sbírky, byly právě návštěvy zvířat jednou z prvních věcí, kterou jsme se rozhodli rozjet. Do konce roku se tak uskuteční téměř 800 zvířecích návštěv v 55 zařízeních,“ komentuje Olina Štejbarová, zakladatelka projektu Ježíškova vnoučata.

Psí návštěvy patří k nejoblíbenějším zpestřením všedních dní. Foto: se svolením Renaty Hasilové

Na iniciativu, která má po roce samoty vrátit starým lidem radost a vítanou společnost, využije Nadační fond Českého rozhlasu přes 600 tisíc korun. Peníze utržené ve vánoční celorepublikové sbírce ale seniorům udělají radost i jinak. Pro nadšené zahrádkáře nakoupila Ježíškova vnoučata například mobilní zahrádky, které se dají obsluhovat i na vozíčku. V plánu je také pořízení venkovních her pro společnou zábavu na čerstvém vzduchu.

O návštěvy čtyřnohých terapeutů je mezi domovy obrovský zájem. Foto: se svolením Renaty Hasilové

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …