Na sociálních sítích vidíme zdánlivě dokonalé životy, dokonalá těla, dokonalé vztahy. Málokdy však odrážejí realitu. Přesto v drtivé většině mají dopad na mladé lidi, kteří kvůli nim mohou trpět pocity nedostatku a nedokonalosti v souvislosti s váhou a vzhledem, uvedl server Earth a časopis Psychology of Popular Media.
Zjistili to vědci prostřednictvím studie vedené Výzkumným ústavem Children´s Hospital of Eastern Ontario (CHEO). Podle nich dospívající a mladí dospělí, kteří sníží používání sociálních médií o 50 procent, zaznamenají během několika týdnů výrazné zlepšení toho, jak se cítí ohledně svého těla. „Dospívání je křehké období. Snadno se tehdy rozvinou problémy s vnímáním vlastního těla, poruchami příjmu potravy a duševními chorobami,“ řekl hlavní autor studie Gary Goldfield, vedoucí vědec z výzkumného institutu CHEO. „Mládež tráví u obrazovek v průměru šest až osm hodin denně, z toho velkou část na sociálních sítích. Sociální sítě mohou každý den vystavit uživatele stovkám nebo dokonce tisícům obrázků a fotografií, včetně fotografií celebrit a modelek, což, jak víme, vede k idealizaci krásy, která je nedostažitelná téměř pro každého, což vede k větší nespokojenosti s vlastním vzhledem,“ dodal.
Výzkumu se účastnilo 220 studentů ve věku 17 až 25 let (76 procent žen, 23 procent mužů a jedno procento dalších), kteří byli pravidelnými uživateli sociálních sítí (alespoň dvě hodiny denně) a vykazovali příznaky úzkosti a deprese. V prvním týdnu experimentu byli všichni respondenti požádáni, aby používali sociální sítě jako obvykle, zatímco výzkumníci sledovali jakou dobu stráví u obrazovek. Poté polovina z nich snížila používání sociálních sítí na maximálně jednu hodinu denně. Na začátku i na konci experimentu museli účastníci ohodnotit, jak se cítí ohledně svého celkového vzhledu a hmotnosti. Experiment odhalil, že po třech týdnech jedinci, kteří omezili používání sociálních sítí, zaznamenali výrazné zlepšení v tom, jak vnímali svůj celkový vzhled a váhu, bez ohledu na pohlaví.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…