Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snímky, které potěší i náročného diváka. Začal Festival francouzského filmu

2 minuty radosti
Foto: Festival francouzského filmu

V České republice se tento týden odehrává už 24. ročník Festivalu francouzského filmu. Diváci mají možnost zhlédnout filmové novinky, ale i starší snímky. Festival nabízí filmová díla různých žánrů – od animovaných přes romantické po akční. V tomto případě skutečně platí, že si každý přijde na své.

Festival byl zahájen ve čtvrtek 18. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiérou filmu Hlas lásky. Jedná se o hudební snímek inspirovaný životními osudy kanadské zpěvačky Céline Dion. K vidění je ve všech městech, v nichž se festival pořádá. Kromě něj najdou zájemci v programu dalších devět předpremiérových titulů.

Tento rok se festival odehrává hned v pěti českých městech – v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Uvedeno bude celkem 49 filmů během 151 projekcí. Akce končí ve středu 24. listopadu. Některé filmy jsou už vyprodané, většina chystaných projekcí má však stále volné kapacity.

Pražská část přehlídky nabídla v soutěžní sekci osm filmů, které nebyly dosud zakoupeny do české kinodistribuce a které budou soutěžit o cenu TV5MONDE. Jedná se třeba o životopisný snímek De Gaulle, Milostné historky Emmanuela Moureta nebo nejnovější film Tonyho Gatlifa Tom Medina uvedený letos v Cannes. Diváci tak mohou hlasovat o nejlepší film. Vítěz bude v případě jeho zakoupení do české kinodistribuce podpořen společností TV5MONDE.

Foto: Gabriela Brázdová

Slovo autorky článku:

Na festival jsem zavítala až o víkendu. Vybrala jsem si vyprodaný film Příslib úsvitu z roku 2017. Jedná se o životopisný snímek slavného francouzského spisovatele Romaina Garyho. Film mě hluboce zasáhl, jelikož měl všechno, co jsem očekávala. Vyvolal ve mě řadu emocí – pobavení i dojetí. Excelovala v něm herečka Charlotte Gainsbourg, na kterou je tento festivalový ročník zaměřen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…