Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší ekologický film? Česko má tři želízka v ohni

Foto: archiv soutěžních snímků festivalu EKOFILM

O nejlepších filmech s ekologickou tematikou se rozhodne už tento týden v Brně. Již 47. ročník evropského filmového festivalu EKOFILM přivítá diváky od 20. do 23. října. O ceny se v několika kategoriích utká dvacet pět snímků, včetně tří českých. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v pátek 22. října na Fakultě sociálních studií MU.

Nejlepší snímek v sekci krásy přírody, nejlepší středoevropský nebo krátký film. To jsou hlavní kategorie, ve kterých se finalisté letošního EKOFILMU utkají. Z 207 přihlášených snímků vybral dramaturgický tým v čele s režisérkou Jitkou Kotrlovou 25 finalistů. Kromě filmů německých, polských, slovenských nebo nizozemských autorů nechybí ani zástupci Austrálie, Kanady či Spojených států. Tři želízka v ohni má také Česká republika. „Na festival se letos přihlásily filmy, které zpracovávají dlouhodobá i zcela aktuální a gradující ekologická témata z různých koutů světa. Namátkou bych zmínila filmy o požárech, které trápí Austrálii a Kalifornii, snímky o ochraně pralesů, příběhy původních obyvatel Bolívie a Kambodže v boji proti korporacím či pohled na rozrůstající se sbírky vyhynulých druhů zvířat v muzeích. Společným znakem soutěžních je aktivismus a konkrétní kauzy lidí, kteří bojují za zachování svého životního prostoru a takových lidských činností, které budou v rovnováze s přírodou,“ popisuje nelehký výběr Kotrlová.

Dějištěm projekcí bude už tradičně brněnské Univerzitní kino Scala, kde proběhnou i diskuze v chill-out zóně. Promítat se bude i v Sále společenského centra Brna-střed. S nefilmovým programem se připojí Fakulta sociálních studií MU a centrem festivalu bude brněnské Náměstí Svobody. Kromě soutěžních filmů nabídne festival i dva nesoutěžní snímky. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, zahajovací hudební show kapely Brass Avenue, debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den. Aktuální informace i časy promítání jednotlivých snímků naleznete na webu www.ekofilm.cz.

Zdroj: Ekofilm

Související články

Zaručeně zlepší den

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…