Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak ukojit hlad po kultuře? Nenechte si ujít květnové akce pro milovníky filmů

Ilustrační foto: Freepik

Kultura stále žije a čeká jen na nás – diváky. Přinášíme vám proto hned několik pozvánek na filmové akce, které vám zpříjemní květen. Podporou umělců navíc uděláte dobrý skutek.

Festival dokumentárních filmů Academia Film Olomouc

Na konci dubna začal 56. ročník festivalu populárně-vědeckých dokumentárních filmů. Už podruhé se odehrává on-line a ke shlédnutí tentokrát nabízí celkem 80 soutěžních snímků. Zájemci si mohou filmy přehrát až do 11. května.

Součástí programu jsou i rozhovory s hosty, přednášky nebo stand-up show. Na své si zkrátka přijde každý, koho jen trochu zajímají témata, jako je adaptace, vizualizace, rovnost či respekt.

V Olomouci je už od začátku festivalu k vidění instalace labyrintu od Jana Tomšů. Symbolizuje, že ne všechny cesty k cíli musí být vždy jednoduché. Foto: Academia Film Olomouc

Festival němých filmů

Národní filmový archiv nabízí do konce června nevšední zážitek, který potěší fanoušky filmu i pamětníky. Postupně zpřístupní sedm němých filmů, které hudebně doprovodí současní hudebníci a hudebnice.

Festival je součástí evropského projektu A Season of Classic Films. Cílem akce je přiblížit mladému publiku klasické snímky a nutnost péče o filmové dědictví.

Autokino Ledárny má kapacitu až 70 aut. Foto: Autokino Ledárny

Nové autokino

Pražanům a návštěvníkům české metropole se otevírá nová příležitost k trávení volného času. Nové autokino u bývalých branických ledáren otevřelo na konci dubna. Diváci se mohou těšit nejen na filmové, ale i gastronomické zážitky. V nabídce občerstvení jsou třeba kalamáry na grilu nebo burgery. Strádat tak nebude hlava ani tělo.

Související články

Zaručeně zlepší den

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…