Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Pokud rádi konzumujete banány, které jsou lehce zelené, tato preference by vám mohla pomoci získat nečekané zdravotní výhody. Tyto plody v nedozrálém stavu by totiž mohly výrazně snižovat riziko rakoviny, uvádí server Euro News.

20letá studie zjistila, že škrob v nezralých banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 procent. Spolu s banány se tento typ škrobu nachází také v ovsu, obilovinách, těstovinách, rýži, hrachu a fazolích.

Průběh a výsledky studie

Studie vedená odborníky z univerzit v Newcastlu a Leedsu a publikovaná v časopise Cancer Prevention Research by mohla poskytnout důležité poznatky pro prevenci rakoviny v horní části střeva, kterou je podle lékařů obtížné rozpoznat a diagnostikovat. V průběhu studie účastníci užívali dávku rezistentního škrobu ekvivalentní té, kterou byste získali z banánu, který není příliš zralý a je stále trochu zelený.

Asi 1 000 pacientů s Lynchovým syndromem (pozn. dědičná porucha, která zvyšuje riziko rakoviny, zejména tlustého střeva a konečníku) užívalo tuto dávku v průměru dva roky. Studie odhalila, že i když škrob neovlivňuje rakovinu ve střevě, snižuje výskyt rakoviny v jiných částech těla o více než polovinu. Zejména měl zvláštní účinek na rakovinu horního gastrointestinálního traktu, včetně rakoviny jícnu, žaludku, žlučových cest, slinivky břišní a duodenální rakovinu. Účinek užívání byl zřejmý po dobu 10 let poté, co jej pacienti přestali brát.

Ilustrační foto: Pixabay

Vědci zjistili, že rezistentní škrob snižuje řadu rakovin o více než 60 procent. Účinek byl nejzřetelnější v horní části střeva. Dávka škrobu, která byla použita ve studii, je ekvivalentní jednomu zkonzumovanému banánu každý den. Rezistentní škrob může být užíván jako doplněk a přirozeně se vyskytuje v hrachu, fazolích, ovsu a dalších škrobových potravinách. Je to typ sacharidu, který se na rozdíl od většiny sacharidů netráví v tenkém střevě. Místo toho fermentuje v tlustém střevě a vyživuje zdravé střevní bakterie.

Profesor Mathers, který se specializuje na oblast zdravé výživy na univerzitě v Newcastlu uvedl, že podle něj a jeho kolegů může rezistentní škrob snížit riziko rozvoje rakoviny tím, že sníží množství žlučových kyselin ve střevě, o kterých je známo, že poškozují DNA a nakonec způsobují rakovinu. Upozornil však, že k ověření bude zapotřebí dalších studií.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Snížení používání sociálních médií zlepšuje vnímání vlastního těla u mladých lidí

Značka dříve než auto. Nový zákon pomůže s administrativou nejen autodopravcům

Řemeslo je v dnešní době umění, děti si to můžou vyzkoušet, říká ředitel ostravské Fajne dilny

Vařím pro dobrou věc: festival na podporu autismu nabídne gastro speciality i pohodovou zábavu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…