Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sádlo na těle není třeba démonizovat. Projekt české umělkyně upozorňuje na pokřivený ideál krásy

Zdroj fotografie: Radio Wave, Adam Křena

Propagace obezity rozhodně není jejím cílem, o důsledcích prosazování pokřiveného ideálu krásy ale už nechce mlčet. Hudebnice Ridina Ahmedová dává v novém podcastu s názvem Sádlo prostor dívkám a ženám, které bojují s přijetím vlastního těla. A ukazuje se, že jich není málo.

Veřejnou diskuze o podobách ženského těla vítá mnoho žen ochotných sdílet svou zkušenost. Zdroj fotografie: archiv Ridiny Ahmedové, autorka Petra Mandová

Trvalo mi opravdu dlouho, než mi došlo, jak pokřivené moje vnímání sebe sama je. Začala jsem uvažovat o tom, proč je rozměrům a vzhledu těla obecně přikládán tak zásadní význam. A proč je tak těžké na tenhle výklad reality nepřistoupit,“ vysvětluje zpěvačka a hudebnice Ridina Ahmedová.

Rozhodla se proto upozornit na tlak až teror, který přichází ze strany společnosti, a často i od těch nejbližších, jakmile žena svým vzhledem z ideálu krásy jakýmkoliv směrem vybočí. „Podcast jsem pojmenovala Sádlo, protože pro mě to ve zkratce symbolizuje všechna hanlivá označení a v důsledku i tu sebenenávist, kterou ženy zažívají, protože mají pocit, že jejich tělo není dost dobré.  Byla bych ráda, aby se skutečná těla přestala démonizovat jen proto, že nevypadají jako ta z obálek časopisů,“ vysvětluje tvůrkyně nového projektu.

Zdroj fotografie: archiv Ridiny Ahmedové, autorka Petra Mandová

Učme se úctě k lidské pestrosti

A že není jediná, dokazuje množství žen, které na podcast zareagovaly. „Jsem zaskočená lavinou odpovědí. Ozvaly se mi stovky žen s ochotou sdílet své zážitky a příběhy,“ popisuje Ridina Ahmedová. Hlavním tématem podcastu však není nadváha jako taková. „Stejné věci zažívají ženy hubené, vysoké, pihaté, zrzavé, s velkým nosem, malými ňadry… A bylo by prostě skvělé učit se úctě k lidské pestrosti,“ uzavírá umělkyně.

Umělkyně Ridina Ahmedová se tématu pokřiveného ideálu krásy hodlá věnovat nejen v podcastu. Zdroj fotografie: archiv Ridiny Ahmedové, autorka Petra Mandová

Na šestidílný podcast volně navazuje divadelní performance Sádlo, která bude mít premiéru v červnu tohoto roku, a také osvětová kampaň Moje tělo je moje, plánovaná na letošní podzim. Chystá se i kniha Sádlo složená z příběhů a fotografií.

Podcast Sádlo si můžete poslechnout na webu a v podcastech Radia Wave, na mujRozhlas.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…