Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sádlo na těle není třeba démonizovat. Projekt české umělkyně upozorňuje na pokřivený ideál krásy

Zdroj fotografie: Radio Wave, Adam Křena

Propagace obezity rozhodně není jejím cílem, o důsledcích prosazování pokřiveného ideálu krásy ale už nechce mlčet. Hudebnice Ridina Ahmedová dává v novém podcastu s názvem Sádlo prostor dívkám a ženám, které bojují s přijetím vlastního těla. A ukazuje se, že jich není málo.

Veřejnou diskuze o podobách ženského těla vítá mnoho žen ochotných sdílet svou zkušenost. Zdroj fotografie: archiv Ridiny Ahmedové, autorka Petra Mandová

Trvalo mi opravdu dlouho, než mi došlo, jak pokřivené moje vnímání sebe sama je. Začala jsem uvažovat o tom, proč je rozměrům a vzhledu těla obecně přikládán tak zásadní význam. A proč je tak těžké na tenhle výklad reality nepřistoupit,“ vysvětluje zpěvačka a hudebnice Ridina Ahmedová.

Rozhodla se proto upozornit na tlak až teror, který přichází ze strany společnosti, a často i od těch nejbližších, jakmile žena svým vzhledem z ideálu krásy jakýmkoliv směrem vybočí. „Podcast jsem pojmenovala Sádlo, protože pro mě to ve zkratce symbolizuje všechna hanlivá označení a v důsledku i tu sebenenávist, kterou ženy zažívají, protože mají pocit, že jejich tělo není dost dobré.  Byla bych ráda, aby se skutečná těla přestala démonizovat jen proto, že nevypadají jako ta z obálek časopisů,“ vysvětluje tvůrkyně nového projektu.

Zdroj fotografie: archiv Ridiny Ahmedové, autorka Petra Mandová

Učme se úctě k lidské pestrosti

A že není jediná, dokazuje množství žen, které na podcast zareagovaly. „Jsem zaskočená lavinou odpovědí. Ozvaly se mi stovky žen s ochotou sdílet své zážitky a příběhy,“ popisuje Ridina Ahmedová. Hlavním tématem podcastu však není nadváha jako taková. „Stejné věci zažívají ženy hubené, vysoké, pihaté, zrzavé, s velkým nosem, malými ňadry… A bylo by prostě skvělé učit se úctě k lidské pestrosti,“ uzavírá umělkyně.

Umělkyně Ridina Ahmedová se tématu pokřiveného ideálu krásy hodlá věnovat nejen v podcastu. Zdroj fotografie: archiv Ridiny Ahmedové, autorka Petra Mandová

Na šestidílný podcast volně navazuje divadelní performance Sádlo, která bude mít premiéru v červnu tohoto roku, a také osvětová kampaň Moje tělo je moje, plánovaná na letošní podzim. Chystá se i kniha Sádlo složená z příběhů a fotografií.

Podcast Sádlo si můžete poslechnout na webu a v podcastech Radia Wave, na mujRozhlas.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…