České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze je v boji s koronavirem velice aktivní. Nejen, že tamní výzkumníci vynalezli speciální ochranné masky nebo nový prototyp respirátoru, ale vytvořili už i robota. Ten pomáhá laborantům Nemocnice na Bulovce s testováním vzorků na koronavirus.
Odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR z Řeže u Prahy vyvinuli unikátní stroj s názvem Pipeťák. Pomůže denně otestovat asi 400 vzorků na koronavirus. Uleví tak laborantům, kteří jsou přetížení. „Robot Pipeťák usnadní, zrychlí a zpřesní v Nemocnici Na Bulovce provádění PCR testů na COVID19. Doufám, že se mu v práci bude dařit a že si laborantky a sestřičky v laboratoři budou moci víc odpočinout,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Robot Pipeťák se skládá z univerzálního robotického manipulátoru, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a přesné vestavné počítačem ovládané laboratorní váhy. Váha po pipetování každého vzorku ověřuje, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny. Univerzita přístroj zapůjčila do nemocnice bezplatně. Nemocnice bude Pipeťáka využívat pouze po dobu, kdy bude potřeba testovat vzorky na nový typ koronaviru. Poté se vrátí na univerzitu, výzkumníci ho rozeberou a jeho nejdražší součástky poslouží k jiným výzkumným účelům.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…