Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S testováním vzorků na koronavirus pomůže robot Pipeťák. Vyvinuli ho na ČVUT

Zdroj fotografií: ČVUT

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze je v boji s koronavirem velice aktivní. Nejen, že tamní výzkumníci vynalezli speciální ochranné masky nebo nový prototyp respirátoru, ale vytvořili už i robota. Ten pomáhá laborantům Nemocnice na Bulovce s testováním vzorků na koronavirus.

Odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR z Řeže u Prahy vyvinuli unikátní stroj s názvem Pipeťák. Pomůže denně otestovat asi 400 vzorků na koronavirus. Uleví tak laborantům, kteří jsou přetížení. „Robot Pipeťák usnadní, zrychlí a zpřesní v Nemocnici Na Bulovce provádění PCR testů na COVID19. Doufám, že se mu v práci bude dařit a že si laborantky a sestřičky v laboratoři budou moci víc odpočinout,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Robot Pipeťák se skládá z univerzálního robotického manipulátoru, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a přesné vestavné počítačem ovládané laboratorní váhy. Váha po pipetování každého vzorku ověřuje, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.  Univerzita přístroj zapůjčila do nemocnice bezplatně. Nemocnice bude Pipeťáka využívat pouze po dobu, kdy bude potřeba testovat vzorky na nový typ koronaviru. Poté se vrátí na univerzitu, výzkumníci ho rozeberou a jeho nejdražší součástky poslouží k jiným výzkumným účelům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.