Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S testováním vzorků na koronavirus pomůže robot Pipeťák. Vyvinuli ho na ČVUT

Zdroj fotografií: ČVUT

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze je v boji s koronavirem velice aktivní. Nejen, že tamní výzkumníci vynalezli speciální ochranné masky nebo nový prototyp respirátoru, ale vytvořili už i robota. Ten pomáhá laborantům Nemocnice na Bulovce s testováním vzorků na koronavirus.

Odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR z Řeže u Prahy vyvinuli unikátní stroj s názvem Pipeťák. Pomůže denně otestovat asi 400 vzorků na koronavirus. Uleví tak laborantům, kteří jsou přetížení. „Robot Pipeťák usnadní, zrychlí a zpřesní v Nemocnici Na Bulovce provádění PCR testů na COVID19. Doufám, že se mu v práci bude dařit a že si laborantky a sestřičky v laboratoři budou moci víc odpočinout,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Robot Pipeťák se skládá z univerzálního robotického manipulátoru, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a přesné vestavné počítačem ovládané laboratorní váhy. Váha po pipetování každého vzorku ověřuje, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.  Univerzita přístroj zapůjčila do nemocnice bezplatně. Nemocnice bude Pipeťáka využívat pouze po dobu, kdy bude potřeba testovat vzorky na nový typ koronaviru. Poté se vrátí na univerzitu, výzkumníci ho rozeberou a jeho nejdražší součástky poslouží k jiným výzkumným účelům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…