Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S testováním vzorků na koronavirus pomůže robot Pipeťák. Vyvinuli ho na ČVUT

Zdroj fotografií: ČVUT

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze je v boji s koronavirem velice aktivní. Nejen, že tamní výzkumníci vynalezli speciální ochranné masky nebo nový prototyp respirátoru, ale vytvořili už i robota. Ten pomáhá laborantům Nemocnice na Bulovce s testováním vzorků na koronavirus.

Odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR z Řeže u Prahy vyvinuli unikátní stroj s názvem Pipeťák. Pomůže denně otestovat asi 400 vzorků na koronavirus. Uleví tak laborantům, kteří jsou přetížení. „Robot Pipeťák usnadní, zrychlí a zpřesní v Nemocnici Na Bulovce provádění PCR testů na COVID19. Doufám, že se mu v práci bude dařit a že si laborantky a sestřičky v laboratoři budou moci víc odpočinout,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Robot Pipeťák se skládá z univerzálního robotického manipulátoru, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a přesné vestavné počítačem ovládané laboratorní váhy. Váha po pipetování každého vzorku ověřuje, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.  Univerzita přístroj zapůjčila do nemocnice bezplatně. Nemocnice bude Pipeťáka využívat pouze po dobu, kdy bude potřeba testovat vzorky na nový typ koronaviru. Poté se vrátí na univerzitu, výzkumníci ho rozeberou a jeho nejdražší součástky poslouží k jiným výzkumným účelům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…