Přibližně před rokem začala porodnice Městské nemocnice Ostrava nabízet rodičkám porod laskavým císařským řezem. Matkám umožňuje převzít si dítě bezprostředně poté, kdy se novorozenec s pomocí porodního týmu dostane nad operační ránu.
„Ve chvíli, kdy vybavíme miminko nad operační ránu, tak už si ho maminka může vzít do své náruče a přivinout si ho. Takže ty první ozvy srdce i hlas, které dítě slyší, ale i dotek má od své maminky. Normálně jako první miminko slyší tlukot srdce operatéra, tady to odpadá a je to rovnou právě maminka. Ne nadarmo se tomu říká laskavý císařský řez, protože takto opravdu přinášíme tu lásku,“ řekla vedoucí lékařka Iva Staňová. U běžného císařského řezu podle ní vzniká několikaminutová prodleva mezi tím, kdy je dítě vyjmuto z dutiny břišní a přiloženo na hrudník matky.
Ženy jsou podle Staňové navzdory prvotním obavám nadšené a plné emocí. Velkou předností laskavého císařského řezu je totiž skutečnost, že matka má pocit, že se podílí na samotném porodu a nejde jen o operaci. „Není to pro ni jen nějaká manipulace s jejím tělem, ale sama se může starat o děťátko a jejich kontakt je od prvopočátku velmi blízký,“ doplnila Staňová. Když nemocnice metodu loni v květnu zaváděla, setkala se i s kritikou, například kvůli riziku přenosu infekce. Na to se však nemocnice připravila. Rodičky, které podstupují laskavý císařský řez, tak kromě obvyklé pokrývky hlavy mají navíc také operační plášť a sterilní rukavice. Ty si sundávají ve chvíli přerušení kontaktu dítěte s operační ranou, tedy při přestřižení pupeční šňůry. Následuje okamžitý kontakt matky s dítětem kůže na kůži.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…