Výzkumníci a vědci se snaží vyrobit inovativní alternativy ke špatně dostupným rouškám. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT proto vyvíjí nový prototyp respirátoru. Ten by mělo být možné vyrobit na 3D tiskárnách i vstřikováním plastu do připravených forem po celém světě.
Nový druh respirátoru bude opakovaně použitelný. „Musíme zajistit, aby respirátor přesně seděl na obličeji a aby filtry doléhaly. Rychlostí tisku a chlazení ovlivňujeme, jak bude materiál pružný, nebo pevný,“ říká Alexandr Lazarov z pražského ČVUT, který má vývoj 3D tisku respirátorů na starosti. V tuzemsku bude možné vyrobit těchto respirátorů pět set denně. Jejich tisknutí je možné na profesionálních 3D tiskárnách s technologií MJF, kterých je v České republice osm. Institut ČVUT tedy vyzval ke spolupráci firmy i výzkumná centra, která by měla zájem se do výroby zapojit. Obratem se ozvaly desítky společností nabízejících pomoc.
Nový respirátor CIIRC RP95 by měl být alternativou k nyní nedostupnému respirátoru typu N95 používanému ve zdravotnictví. V současné době již probíhá testování téměř finálního modelu. Po dokončení prototypu pro 3D tisk se vědci zaměří na zajištění hromadní výroby.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…