Spousta dobrovolníků v České republice šije doma roušky, výzkumníci v laboratořích nelení a vytvářejí také co nejefektivnější ochranu. Novou pomůcku vyvinulo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) ve spolupráci s pracovní skupinou covid19cz.cz. Na designu unikátní masky se podíleli David Miklas, Martin Hřeben, Robin Fišer a Pavel Koníř.
Projekt celoobličejových respirátorů je sestaven z potápěčských masek. Prototyp otestovali zdravotníci ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde se potvrdila jeho funkčnost. Součástí masky je vojenský filtr P3R, díky kterému je filtrace téměř sto procentní. Tento typ masky je tedy oproti FFP3 respirátorům výrazně účinnější. Filtr je možné sterilizovat a opakovaně používat.
Masky jsou určeny pro integrovaný záchranný systém a lékaře v první linii, kterým jsou dodávány zdarma. Projekt se uskutečnil pod záštitou ČVUT v Praze, která také zajistila potřebné finance. „Poděkování patří také společnostem Decathlon a Sportisimo, které darovaly několik kusů masek k vytvoření prototypu a následně nám za zvýhodněných podmínek prodaly veškeré masky, které měly ve skladu. Dále děkuji panu Josefu Průšovi, který na 3D tiskárně tiskne redukce,” uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Masky se montují na půdě univerzity.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…