Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Různé kultury, různé triky – poznejte spánkovou hygienu napříč světem

Ilustrační foto: Depositphotos

Také už znáte desatero spánkové hygieny nazpaměť, ale přesto ne a ne usnout? Vyhnuli jste se kávě, vyvětrali pokoj, dokonce si přes den zasportovali, ale kvalitní spánek za vámi stále nedorazil? Ten samý problém řeší lidé po celém světě a jak už to tak bývá, různé kouty planety přicházejí s různými řešeními. A co vy? Půjdete cestou Indie nebo třeba Švédska?

Čína

Tradiční čínská medicína má recepty na spoustu zdravotních neduhů včetně problémů se spánkem. Podle jejích poznatků vám k lepšímu spánku může pomoci aromatická koupel chodidel. Stačí k tomu jen lavor s horkou vodou. Přidat můžete nějakou voňavou přísadu, jako je sůl do koupele nebo éterické oleje.

Během pár minut relaxace se dokonale zklidníte, ulevíte chodidlům, kterým jste po celý den dávali zabrat, a připravíte se ke spánku. Zkuste si tento malý předspánkový rituál po vzoru čínské medicíny a dopřejte si ničím nerušený spánek.

Když jsme u Číny, určitě stojí za to zmínit i učení o životním prostoru feng-šuej. Zařiďte si ložnici podle těchto prastarých pravidel, díky tomu se budete při usínání cítit klidně a bezpečně a hlubokému spánku nebude nic stát v cestě.

Švédsko

Říká se, že láska prochází žaludkem, a to samé možná platí i o spánku. Švédi to tuší, a tak před spaním pijí nápoj zvaný Välling. Tento hustý nápoj připravují rozmixováním horkého mléka s ovesnými vločkami. Pití mléka se před spánkem obecně doporučuje, obsahuje totiž látky, které spánkovému cyklu prospívají, jako je tryptofan nebo melatonin.

Finsko

Máte rádi saunování? To Finové taky, a ze všeho nejraději chodí do sauny po večerech. Tento relaxační rituál, kdy necháte své tělo i mysl odpočinout po náročném dni, vám pomůže rychleji usnout a odevzdat se opravdu kvalitnímu spánku. Zvýší se tělesná teplota, uvolní se napětí ve svalech a tělo i mysl se připraví na to, že je čas jít spát. Pravidelné saunování má navíc spoustu dalších zdravotních benefitů, takže se jedná o opravdu prospěšný návyk.

Ilustrační foto: Depositphotos

Japonsko

Japonci sází na své atypické matrace, které se vyrábějí z bavlny či vlny a umisťují se rovnou na zem. Japonské matrace zvané futony jsou oblíbené nejen kvůli úspoře místa v bytě, ale také kvůli množství spánkových a zdravotních benefitů. Snižují bolest v bedrech a stabilizují páteř. Japonské matrace si můžete pořídit i tady v Česku a vyzkoušet si tak jejich údajné benefity na vlastní kůži.

Indie

Tisíce let staré učení Ájurvédy nám může mnoho nabídnout i dnes. Výzkumy ukazují, že bylina zvaná Ašvaganda podporuje kvalitní spánek a snižuje množství času potřebného k tomu, aby člověk usnul. Možná ji znáte pod názvem zimní či indický ženšen. Konzumovat tuto zázračnou bylinu můžete buď formou extraktu v tabletkách, prášku, který přimícháte třeba do kaše či švédského nápoje Välling, anebo jako čaj.

K lepšímu spánku může být nápomocná také jóga. Některé pozice příjemně připravují tělo na spánek a zklidňují dech i mysl. Příkladem je pozice dítěte anebo mrtvoly.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jižní a Střední Amerika

Oblíbeným trikem k lepšímu spánku používaným v Jižní a Střední Americe je obyčejná houpací síť. Taková síť může být ideálním místem, kde si dopřát odpoledního šlofíka. Její síla podporující hluboký spánek se potvrdila také ve výzkumu. Tak si zavěste houpačku ven do chládku anebo přímo do interiéru a ukolébejte se ke sladkému snění.

Stejně jako v různých částech světa volí různé spánkové rituály, také pro každého z nás může fungovat něco jiného. Někomu pomůže heřmánkový čaj, jinému krátká večerní procházka na čerstvém vzduchu. Ať už před spaním vydáte na jakoukoliv světovou stranu, nám nezbývá než vám popřát dobrou noc.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Healthline.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…