Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Foto: Gabriela Brázdová

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte správně. Smutným faktem však je, že tento druh cvičení preferují především hypermobilní lidé, kteří si tak ještě více huntují tělo. Většinou totiž cvičí špatně. Nová kniha Heleny Nehasilové je jednoduchou kuchařkou, jak na to, abyste si při provádění cviků neublížili.

Autorka knihy Helena Nehasilová je přímo z oboru, jedná se o lektorku jógy, která v Praze založila vlastní studio Jóga Letná. Kromě lekcí ve studiu se zaměřuje na takzvanou office yogu (jóga v kancelářích). Ve firmách ji provozuje již čtvrtým rokem. Nejedná se přitom pouze o nadšenou jogínku. Zažila jak práci ve velkých firmách jakožto zaměstnankyně, tak práci pro korporát, díky čemuž má z obou sfér bohaté zkušenosti. Ty se rozhodla zúročit právě ve své knižní prvotině, která vznikla na popud široké veřejnosti, neboť problémy s bolestmi těla má dnes téměř každý člověk pracující v kanceláři.

Foto: Gabriela Brázdová

Autorka se v knize zaměřuje na jednotlivé cviky, přičemž projde postupně celé tělo –⁠ doslova od hlavy až po paty. Nezapomíná zmínit ani u jógy tolik důležitý dech. Návod v knize je stručný, ale důsledný. Nehasilová se nezdržuje a jde rovnou k věci. Zároveň vynechává ezoterické filozofování nad jednotlivými čakrami, neboť jak sama píše v úvodu: „Chci se především zaměřit na stránku věci a na to, jak si z jógy vzít ty nejlepší rady a aplikovat je v reálném životě člověka 21. století. Nechci vás učit, jak si dát nohu za hlavu, nebo vysvětlovat, kde sídlí která čakra. To máte šanci vyzkoušet si v jakémkoliv jógovém studiu.“

Ve své knize se Nehasilová nezabývá jen cviky a protahováním, ale třeba i pracovní produktivitou. Neboť všechno souvisí se vším. Pokud se člověk necítí dobře po fyzické stránce a něco ho bolí, tak logicky bude stěží produktivní, podávat výkony a mít hlavu plnou nápadů. V tu chvíli ho bude v mysli zaměstnávat především fyzický diskomfort. Nehasilová proto plynule přechází od tématu k tématu, která na sebe plynule navazují a souvisí spolu. Nic se neděje násilně. Kniha je přitom napsaná čtivým jazykem a možná právě to, že jde rovnou na dřeň, ji dělá čtivou. Zároveň ji není nutné číst od začátku do konce. Čtenář ji může kdykoliv otevřít v podstatě na kterékoliv stránce a začíst se do návodu na správné držení těla nebo postupu, jak si správně vybrat židli. Na to, jak je kniha útlá, v ní Nehasilová překvapivě zvládá probrat office jógu skutečně od A do Z.

Foto: Gabriela Brázdová

Slovo autorky článku:

Jógu jsem cvičila několik let, v podstatě každý den. Velmi ráda jsem chodila do studií, kde mě bavilo se poměřovat s ostatními (já vím, já vím, všichni vám řeknou, že tady nejde o soutěž, vždyť jóga je tak duchovní a všichni jsme vyladěné bytosti, které si nezávidí a nechtějí být lepší než ostatní) a motivovalo mě to. V brněnském studiu Punk jóga jsem přičuchla ke zdravé józe (pod vedením lektorů, co se zajímají jak o jógu, tak o fyzio) a zjistila jsem, jak si klasickou jógou ničím tělo a že pro mě hodně pozic, tak jak se cvičí, není vhodných.

Po přestěhování do Prahy jsem začala chodit do místních jógových studií a na lekcích si cvičila „to svoje“. Tehdy jsem začala být hodně háklivá na to, kdy k vám lektorka jógy přijde a začne vás rvát do nějaké pozice jednoduše proto, že „to tak má vypadat“. Všímala jsem si také, jak většina cvičících cvičí špatně a naprosto si huntují tělo. Lektorky to buď nevidí, nebo ignorují. Na jógu jsem přestala chodit a našla si trenéra, se kterým cvičím věci, co mi nejdou (hahaha), a hlavně se hýbu konečně správně. Na jógu zajdu výjimečně, jdu do poslední řady a už dopředu informuji lektorku, že mě nemá opravovat.

Vítám proto každou publikaci, která se snaží popsat, jak cvičit správně. Knihy podle mé zkušenosti však nestačí. Doporučuji všem, aby si našli svého lektora, ideálně fyzioterapeuta.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…