Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Recept na lepší paměť: odložte mobil a relaxujte

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Novou naději pro pacienty trpící amnézií i pro zdravé lidi přinesl server New Scientist, který upozornil na nutnost odpočinku i během dne a oproštění se od elektronických zařízení.

Podle citovaného výzkumu od neuropsycholožky Michaely Dewarové si při vhodných podmínkách lze důležité věci zapamatovat i během deseti minut. Důležité je, aby člověk pravidelně odpočíval, měl v průběhu dne několik pauz a jednoduše zastavil.

Podle výsledků výzkumu od Dewarové jsou lidé schopni si po deseti minutách odpočinku vzpomenout na mnohem více věcí, než ihned po jejich konfrontaci. Hlavní zásadou je být sám se sebou, v klidu odpočinout a nenechat se ničím rozptylovat – a to především všudypřítomnými přístroji jako je mobil, televize či rádio. Pokud lidé ve výše zmíněném výzkumu dostatečně relaxovali a oprostili se od techniky, jejich vzpomínky vydržely v paměti delší dobu.

V minulosti výzkumníci prosazovali myšlenku, že receptem na dobré zapamatování je spánek, díky němuž dochází k ukotvení vjemů v paměti. Dnes je jisté, že užitečný je i odpočinek během dne. Neustálá aktivace mozku novými podněty není tak prospěšná, jak by se mohla zdát.

Myšlenka byla potvrzena dokonce i u lidí trpících amnézií, tedy ztrátou schopnosti uchovávat a znovu vybavovat vzpomínky. „Většina z nich nemůže vést normální život. Nejsou schopni si vzpomenout, co dělali před pár okamžiky. S přestávkami ale testy paměti dopadly mnohem lépe,“ uzavřela Dewarová.

Zdroj: Ihned.cz/The Scientist

Související články

Inspirace

Utrácení peněz nás může dělat šťastnými, tvrdí studie

Společnost

Šest minut čtení před spaním stačí ke zmenšení stresu

Inspirace

Terapeutické hračky pomáhají dětem rozvíjet emoce

Inspirace

Londýnská iniciativa pomáhá lidem najít cestu ke štěstí

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.