V České republice bylo otevřeno vědecké centrum první čínské kliniky u nás. Na česko-čínském summitu, kde byla tato informace oznámena, došlo také k podpisu deklarace o spolupráci mezi českým a čínským zdravotnictvím.
Akupunktura a celostní medicína jako běžná praxe českých ordinací? Po historicky prvním zdravotnickém summitu konaném v Praze jsme této vizi zase o něco blíže. Během setkání, na němž se sešli zástupci Číny a šestnácti zemí střední a východní Evropy, byla totiž mezi zúčastněnými státy podepsaná deklarace o spolupráci v oblasti zdravotnictví, jejímž základním bodem je především integrace tradiční čínské medicíny do západního systému. Konkrétním výsledkem již dříve plánované spolupráce a rozhovorů mezi čínskou a českou stranou, zastoupenou ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, je pak záměr otevřít první kliniku čínské medicíny v České republice, a to v Hradci Králové. Její základní část, vědecké centrum, bylo v minulých dnech již otevřeno, vybudování a otevření samotné kliniky je naplánováno během následujících tří let.
„Ve vědeckém centru chceme zkoušet, jaký je rozdíl mezi metodami tradiční čínské medicíny a metodami západními, zejména u roztroušené sklerózy, a chceme pozorovat vliv u onkologických onemocnění, to znamená minimalizovat nepříznivé dopady onkologické léčby,“ upřesnil ředitel nemocnice v Hradci Králové profesor Roman Prymula Očekává se přínos zejména v léčbě psychosomatických onemocnění jako například ekzémy, astma nebo žaludeční vředy.
Obě země se také společně pokusí čelit novodobým hrozbám, jako je stárnutí populace nebo rychlé šíření přenosných nemocí. Na „oplátku“ poputují do Číny české léky, dále se očekává spolupráce v oblasti lázeňství.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…