Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Život v kufříku pomohl stovkám dětí v náhradní péči

Zdroj fotografií: nflavida.cz, fnol.cz

Dětem vyrůstajícím v náhradní péči mohou chybět nejen biologičtí rodiče, ale také vzpomínky z raného dětství. Přesně proto vznikl projekt Život v kufříku, který dětem směřujícím do náhradní péče věnuje předměty připomínající jejich první okamžiky.

„Každé dítě má nárok na přesné informace ze své minulosti. Vzpomínky mají klíčový význam pro sebepřijetí, pocit jistoty a bezpečí. Kufřík s sebou nese poselství: Jsi pro nás důležitý, máme tě rádi, máš zde své místo. Pomůžeme ti, jsme tady pro tebe. Vykroč na svoji cestu a napiš svůj šťastný životní příběh,“ vysvětluje projektová ředitelka Iva Říhová. Děti v kufříku najdou třeba fotografie, první dudlík nebo vzkazy od lékařského personálu.

Projekt vznikl před čtyřmi lety se záměrem zapojit postupně všech šedesát porodnic v republice a zajistit tak vzpomínkový kufřík pro každé odložené novorozeně. K dnešnímu dni už kufříky fungují ve čtyřiačtyřiceti zařízeních a další jsou v pořadí.

Fakultní nemocnice Olomouc se připojila už v roce 2016 jako třetí v republice. „Děti, které jejich biologičtí rodiče opustí v porodnici nebo je odloží do babyboxu, zůstávají bez vzpomínek na období těsně po narození. Projekt je velmi záslužný, protože dětem může ve vyšším věku pomoci při hledání vlastní identity a svého místa ve světě,“ oceňuje ředitel nemocnice Roman Havlík. Zde už miminkům rozdali dvacet čtyři kufříků. Celorepublikově je to přibližně devět set.

Nadační fond La Vida Loca, který za projektem stojí, se ale nevěnuje pouze novorozeným dětem. Pro školáky připravuje přednášky zaměřené na podporování vztahů ve třídě i mimo ni, poznávání sebe sama nebo budování mezigeneračního respektu. Seniory podporuje v rámci obdobného programu například v uvědomění si nových možností, které se stářím přicházejí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…