Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Procházka v přírodě zlepšuje náladu a pomáhá proti depresi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Co děláte, abyste zlepšili svou náladu, když se cítíte smutní nebo vyčerpaní? Podíváte se na televizi? Poslechnete si rádio? Nebo se vybrečíte a sníte tunu zmrzliny? Možná se ale lepší a jednoduší řešení skrývá tam venku.

Vědci zjistili, že pokud člověk stráví byť jen pět minut venku na čerstvém vzduchu obklopený přírodou, má to pozitivní efekt na jeho náladu. „Fyzická aktivita spojená s pobytem v přírodě zlepšuje spokojenost a zároveň snižuje dopad stresujících událostí v životě na duševní pohodu člověka,“ uvádí studie Michiganské univerzity. Spojení s přírodou nás tak činí šťastnějšími a zdravějšími. Procházkou se v těle snižuje množství stresových hormonů.

„Chůze je finančně nenáročná, nízkoriziková a široce dostupná forma cvičení, která, když se zkombinuje s pobytem v přírodě, může být velmi nápomocná při redukci stresu,“ uvádí autorka studie Sara Warber z lékařské fakulty Michiganské univerzity. „Naše data poukazují na to, že něco tak přirozeného jako procházka přírodou nejen zlepšuje náladu, ale také může přispět k léčbě deprese,“ dodává.

Studie zjistila, že skupinová procházka přírodou je spojena s celou řadou duševních a zdravotních výhod – snižuje depresi, zlepšuje individuální spokojenost a duševní zdraví, snižuje stres. Současně má pozitivní účinek na náladu především u lidí, kteří v poslední době zažili traumatickou situaci jako vážnou nemoc, smrt milovaného nebo rozvod.

Studie publikována v odborném časopise Ecopsychology byla provedena na vzorku bezmála dvou tisíc lidí. Výzkumníci srovnali duševní stav lidí, kteří chodili na skupinové procházky pořádané programem England´s Walking For Health a kteří na ně nechodili. Každodenní procházka mimo jiné snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárního onemocnění, zvyšuje sebeúctu, napomáhá udržovat zdravou váhu, posiluje kosti a pomáhá kreativnímu myšlení.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Společnost

Vybarvováním omalovánek bojujete proti stresu

Společnost

Šest minut čtení před spaním stačí ke zmenšení stresu

Společnost

Telefonát s matkou pomáhá snížit stres

Ze světa

Italská firma na týden zakázala e-maily, aby snížila stres u zaměstnanců

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.