Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přístroj, který z dechu pozná rakovinu

Inženýr Billy Boyle má za cíl, poté co byla jeho ženě diagnostikována rakovina, vytvořit přístroj, který by mohl zachránit tisíce lidských životů. Již nyní je detektor indikátorů rakoviny plic ve zkušebním provozu ve dvou anglických nemocnicích a pokud se dostaví pozitivní výsledky, mohla by být jeho plná verze vyvinuta již v příštích dvou letech. Nyní je v nemocnicích použita pouze jeho mobilní varianta, která dokáže analyzovat dech pacienta, což umožňuje včasné zahájení léčby rakoviny.

Britský inženýr Billy Boyle původně pracoval na vývoji systému, který bude schopen identifikovat výbušniny v letištních halách či na bývalých bitevních polích. Poté, co byla jeho 37-leté partnerce Kate diagnostikována rakovina tlustého střeva s pouhou pětiprocentní šancí na přežití, se Billy rozhodl záměr svého projektu změnit.

Vznikl tak Projekt LuCID (lung cancer indicator detection), neboli detektor indikátorů rakoviny plic, který funguje pod záštitou společnosti Owlstone založenou Billy Boylem. Revoluční přístroj dokáže v lidském dechu analyzovat rakovinotvorné chemikálie, což umožňuje diagnostikovat tuto nemoc v jejím prvotním stádiu. Než se tedy plně vyvinou ostatní symptomy, může být zahájena léčba. Průzkumy dokazují, že naděje na přežití, konkrétně v případě rakoviny plic, je v její první fázi zhruba 75 procent, kdežto v její čtvrté fázi je to už jen pouhých 5 procent.

Nyní Owlstone vyvinul mikročip, který je možné vložit do mobilních zařízení a použít v nemocničních ordinacích. Pokud se zkušební provoz projektu LuCID osvědčí, mohl by v budoucnu pomoci léčit také tuberkulózu či astma. Provoz této inovativní technologie bude nyní stát dvě vyvolené britské nemocnice zhruba milion liber. V případě, že se dostaví kýžené výsledky, mohl by britský zdravotnický systém ušetřit něco kolem 245 milionů liber (přes 9 miliard českých korun) a především zachránit na 10 tisíc lidských životů.

 

Gabriela Dittrichová, redaktorka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.