Přístroj, který z dechu pozná rakovinu

Inženýr Billy Boyle má za cíl, poté co byla jeho ženě diagnostikována rakovina, vytvořit přístroj, který by mohl zachránit tisíce lidských životů. Již nyní je detektor indikátorů rakoviny plic ve zkušebním provozu ve dvou anglických nemocnicích a pokud se dostaví pozitivní výsledky, mohla by být jeho plná verze vyvinuta již v příštích dvou letech. Nyní je v nemocnicích použita pouze jeho mobilní varianta, která dokáže analyzovat dech pacienta, což umožňuje včasné zahájení léčby rakoviny.

Britský inženýr Billy Boyle původně pracoval na vývoji systému, který bude schopen identifikovat výbušniny v letištních halách či na bývalých bitevních polích. Poté, co byla jeho 37-leté partnerce Kate diagnostikována rakovina tlustého střeva s pouhou pětiprocentní šancí na přežití, se Billy rozhodl záměr svého projektu změnit.

Vznikl tak Projekt LuCID (lung cancer indicator detection), neboli detektor indikátorů rakoviny plic, který funguje pod záštitou společnosti Owlstone založenou Billy Boylem. Revoluční přístroj dokáže v lidském dechu analyzovat rakovinotvorné chemikálie, což umožňuje diagnostikovat tuto nemoc v jejím prvotním stádiu. Než se tedy plně vyvinou ostatní symptomy, může být zahájena léčba. Průzkumy dokazují, že naděje na přežití, konkrétně v případě rakoviny plic, je v její první fázi zhruba 75 procent, kdežto v její čtvrté fázi je to už jen pouhých 5 procent.

Nyní Owlstone vyvinul mikročip, který je možné vložit do mobilních zařízení a použít v nemocničních ordinacích. Pokud se zkušební provoz projektu LuCID osvědčí, mohl by v budoucnu pomoci léčit také tuberkulózu či astma. Provoz této inovativní technologie bude nyní stát dvě vyvolené britské nemocnice zhruba milion liber. V případě, že se dostaví kýžené výsledky, mohl by britský zdravotnický systém ušetřit něco kolem 245 milionů liber (přes 9 miliard českých korun) a především zachránit na 10 tisíc lidských životů.

 

Gabriela Dittrichová, redaktorka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.