Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přístroj, který z dechu pozná rakovinu

Inženýr Billy Boyle má za cíl, poté co byla jeho ženě diagnostikována rakovina, vytvořit přístroj, který by mohl zachránit tisíce lidských životů. Již nyní je detektor indikátorů rakoviny plic ve zkušebním provozu ve dvou anglických nemocnicích a pokud se dostaví pozitivní výsledky, mohla by být jeho plná verze vyvinuta již v příštích dvou letech. Nyní je v nemocnicích použita pouze jeho mobilní varianta, která dokáže analyzovat dech pacienta, což umožňuje včasné zahájení léčby rakoviny.

Britský inženýr Billy Boyle původně pracoval na vývoji systému, který bude schopen identifikovat výbušniny v letištních halách či na bývalých bitevních polích. Poté, co byla jeho 37-leté partnerce Kate diagnostikována rakovina tlustého střeva s pouhou pětiprocentní šancí na přežití, se Billy rozhodl záměr svého projektu změnit.

Vznikl tak Projekt LuCID (lung cancer indicator detection), neboli detektor indikátorů rakoviny plic, který funguje pod záštitou společnosti Owlstone založenou Billy Boylem. Revoluční přístroj dokáže v lidském dechu analyzovat rakovinotvorné chemikálie, což umožňuje diagnostikovat tuto nemoc v jejím prvotním stádiu. Než se tedy plně vyvinou ostatní symptomy, může být zahájena léčba. Průzkumy dokazují, že naděje na přežití, konkrétně v případě rakoviny plic, je v její první fázi zhruba 75 procent, kdežto v její čtvrté fázi je to už jen pouhých 5 procent.

Nyní Owlstone vyvinul mikročip, který je možné vložit do mobilních zařízení a použít v nemocničních ordinacích. Pokud se zkušební provoz projektu LuCID osvědčí, mohl by v budoucnu pomoci léčit také tuberkulózu či astma. Provoz této inovativní technologie bude nyní stát dvě vyvolené britské nemocnice zhruba milion liber. V případě, že se dostaví kýžené výsledky, mohl by britský zdravotnický systém ušetřit něco kolem 245 milionů liber (přes 9 miliard českých korun) a především zachránit na 10 tisíc lidských životů.

 

Gabriela Dittrichová, redaktorka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.