Spánek je nejen nejlepší lékař, ale i preventivní opatření. Platí to i v případě koronaviru. Analýza spánkových studií zjistila, že problémy se spánkem postihují během pandemie asi 40 procent lidí. Zlepšení spánku by přitom naopak mohlo snížit riziko nákazy covidem i těžšího průběhu onemocnění.
Nová studie zveřejněná v on-line časopise Nutrition Prevention & Health uvádí, že každá hodina, o kterou je spánek delší, znamená o 12 procent nižší šanci nákazy covidem. Informoval o tom zpravodajský server The Huffington Post.
Vědci v rámci studie spolupracovali se zdravotníky ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Británii a Spojených státech amerických, kteří byli opakovaně v kontaktu s pacienty pozitivními na covid-19. Respondenti spali průměrně šest až sedm hodin za noc. Zhruba čtvrtina pozitivně testovaných hlásila potíže se spánkem, zatímco ze vzorku s negativním výsledkem to byla jen pětina.
Na základě dalšího zkoumání pak vědci zjistili, že je u osob se spánkovými potížemi mnohem vyšší šance nákazy koronavirem. A to až o 88 procent oproti těm, kteří problémy se spánkem netrpěli. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek by tedy mohl eliminovat riziko nákazy tímto onemocněním.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…