Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Potlačení bolesti bez chemie. Olej z máty peprné ji dovede tlumit, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Máte už dost zázračných růžových pilulek proti bolesti a rádi byste sáhli po nějaké přírodní alternativě? Zkuste olej z máty peprné. Vědci potvrdili, že aromaterapie za použití tohoto oleje má neuvěřitelný potenciál při mírnění bolesti, informoval server Earth.

Studie byla zaměřena na pacienty, kteří čelili pooperační bolesti po otevřené operaci srdce. Jde o velmi invazivní výkon zahrnující rozdělení hrudní kosti a nutnost mechanické pomoci při dýchání. Bolesti pak mohou být opravdu veliké. „Výsledky ukazují, že inhalace mátového esenciálního oleje může snížit intenzitu bolesti pacientů po otevřené operaci srdce a následně snížit používání léků proti bolesti pacienty,“ uvedli autoři studie.

Léčba mátovým olejem se přitom ukázala být účinná nejen při zmírňování bolestí – zjistilo se, že zlepšuje kvalitu spánku pacientů. „Použití tohoto rostlinného produktu může rovněž zlepšit kvalitu spánku pacientů v prvních nocích po operaci a přinést jim větší pohodlí. Když vezmeme v úvahu účinek inhalace mátového esenciálního oleje na bolest a kvalitu spánku, lze dojít k závěru, že tento rostlinný produkt lze bezpečně použít jako doplňkovou léčbu při zmírnění bolesti a zpříjemnění pacientů po operaci srdce,“ doplnili výzkumníci v časopise BMJ Supportive Palliative Care. Tato přelomové zjištění nabízí nadějnou alternativu k tradičním metodám léčby bolesti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Vím si rady v každé situaci: portál Mladý zdravotník radí zábavnou formou laikům

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…