Praha chce v budoucnu podpořit ekologické zemědělství. Vypověděla proto smlouvy všem farmářům

Zdroj fotografie: freepik.com

Hlavní město Praha ukončilo nájemní smlouvy se všemi zemědělci, kteří využívali celých 1 650 hektarů zdejší zemědělské půdy. Město se tak chce zbavit všech chemických postřiků, umělých hnojiv a rozsáhlých lánů polí. Na jaře příštího roku pak chce tyto pozemky svěřit těm, kteří se zavážou na nich hospodařit ekologicky.

Podle Petra Hlubočka, náměstka pražského primátora se starostí o oblast životního prostředí, Praha zemědělskou půdu pronajme klidně za korunu. Stačí, když na ní nový nájemce bude hospodařit ekologicky. „V ideálním případě bychom chtěli z polí zcela odstranit veškerou chemii, která se tam nyní používá, nebo ji výrazně omezit. Za podmínku budeme mít také rozdělení velkých lánů minimálně na sedmihektarová pole,“ řekl Hluboček pro iHned.cz.

Právě symbolickým nájemným může město vyvážit fakt, že na území Prahy nemohou biozemědělci dostat takovou podporu z evropských dotací jako jinde v republice. Praha je totiž bohatý region. V případě, že by se některou půdu nepodařilo pronajmout, město ji zatravní nebo zde vysadí remízky a vybuduje opatření pro zadržení vody v krajině.

Zdroj: iHned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová