Obvykle vidíme mravence, jak jako jeden celek sledují pachovou stopu ke zdroji potravy a vracejí se zpět s kořistí do svého mraveniště. Co se však stane, když je k dispozici více zdrojů potravy? Vědci zjistili, že v takovém případě mravenci vytváří celou síť cest, které spojují jejich mraveniště s dostupnými zdroji potravy, uvedl server Earth.
Bhargav Karamched a jeho tým, pracující v Ústavu molekulární biofyziky na Floridské státní univerzitě, vytvořili průkopnický model, který vysvětluje fenomén tvorby cest mravenců k různým zdrojům potravy. Zpočátku vytvoří několik cest ke každému ze zdrojů. Mravenci při koordinaci činností spoléhají na komunikaci prostřednictvím chemických feromonů. Jakmile je zjištěn zdroj potravy, mravenec vylučuje tyto feromony jako stopu pro své kolegy. Karamchedův tým zahrnul toto chování do svých počítačových simulací, které ukázaly, že mravenci v prostředí s více zdroji potravy nakonec preferují zdroj, který je nejblíže k jejich mraveništi.
Vědci ještě rozdělili mravence do dvou skupin: hledače a navrátilce. Hledači při pátrání po potravě putují a toulají se, navrátilci po nalezení potravy míří okamžitě zpět do mraveniště. Vědci zjistili, že u navrátilců tedy pohyb není náhodný. Čím vyšší je koncentrace feromonů, které mravenci vylučují, tím silnější pachovou stopu mohou ostatní sledovat. Zajímavé je, že mravenci, kteří se vracejí od zdroje potravy v blízkosti mraveniště, vylučují méně feromonů.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…