Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Portál Nevyhazujto slaví 10 let a rozšiřuje se do měst

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Nevyhazujto

Nevyhazuj to. Tak zní jasná výzva a zároveň všeříkající název projektu, jehož hlavním záměrem je, aby lidé nevyhazovali věci, které jiným mohou ještě posloužit. Prostřednictvím webu či aplikace lze tyto předměty snadno nabídnout potenciálním zájemcům (nejen) ve svém okolí.

Portál vznikl už před deseti lety jako výsledek práce dvou kamarádů. V jejich projektu, který se snaží zamezovat zbytečnému vyhazování věcí, platí hrstka základních pravidel. V zásadě je ale uživatelsky velmi přívětivý, a to z obou stran – lidé zde mohou vyhledávat podle konkrétních slov, stejně tak lze využít filtrování podle kategorie nebo lokality. K webu se postupem času přidala také mobilní aplikace. Oběma způsoby už lidé darovali, resp. získali, desítky tisíc věcí od pohledů, přes ledničky až po akvária.

Nevyhazujto navázalo v průběhu let také spolupráci s řadou měst. Díky ní mají města vlastní portály, čerstvě například funguje liberecká odnož liberec.nevyhazujto.cz. Web lze také propojit s místními sběrnými dvory. „Nevyhazujme to, co může někdo jiný využít. Darujme to za odvoz. Ušetřeme sobě práci, druhému peníze a přírodě energii,“ shrnují zakladatelé projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.