Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle studií jsou lidé v jádru laskaví a štědří

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Už dlouhý čas panuje spor nad povahou člověka. Mnozí filozofové, biologové i vědci se dlouho přou nad otázkou, zda jsou lidé predisponováni k laskavosti a štědrosti, nebo zda se rodí sobečtí a krutí, a potřebují civilizaci, aby ovládli své nejnižší pudy.

,,Náš sklon k altruismu může být mnohem silnější, než se původně myslelo,“ uvedl Leonardo Christov-Moore z Institutu neurověd a lidského chování. Poznatky z posledních dvou studií totiž přinesly zjištění, že lidé se chovají méně sobecky a více altruisticky, než se původně myslelo.

Tyto výsledky byly potvrzeny v první studii na magnetické rezonanci mozku dvaceti osob. Podle ní jsou lidé se silnou odpovědí v oblasti mozku spojenou s vnímáním bolesti a emocí nejštědřejší. Při hře zvané Diktátor, ve které rozdělovali či sdíleli peníze s neznámými, byli tito účastníci ochotni průměrně věnovat až 75 procent z celkové částky.

V druhé studii zkoumali impulzivnost člověka. Došli k závěru, že pokud by byli lidé přirozeně sobečtí, určitý druh neinvazivní magnetické stimulace by na ně zapůsobil tak, že by jednali ještě impulzivněji. To se nestalo. Naopak tito lidé ještě více soucítili s druhými. Druhá studie tedy ukázala na možné cesty, jak zvýšit empatii, která je kritická u lidí, kteří prožili desenzitivizaci v situacích, jako je válka či vězení.

Zdroj: www.goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.