Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Stavební společnost Alquist 3D zabývající se 3D stavbami oslovil starosta města Pulaski ve Virginii, aby v něm postavila 3D tištěné domy. Unikátní projekt se skládá z 200 budov, které mají být postaveny během pěti let, píše server Interesting Engineering.

3D tisk by mohl být v budoucnu odpovědí na otázku ubytování na Marsu pro lidi, kteří ho budou obývat, ale do té doby tato technologie může vyřešit otázku vlastního bydlení i tady na Zemi. Nyní se malé městečko Pulaski v jihovýchodním americkém státě Virginie má stát průkopníkem s 200 3D domů postavených v průběhu příštích pěti let pomocí techniky šetřící čas a práci, která je stavěna na masivní, 19tunové robotické tiskárně.

První 3D tištěný dům

Společnost Alquist 3D se zaměřila na ambiciózní projekt týkající se výstavby vnějších konstrukcí pouze z betonu. Model domu bude nejprve navržen pomocí počítačového programu, poté 19tunová 3D tiskárna Nexcon od firmy Black Buffalo 3D vytlačí beton z trysky a uspořádá jej ve vrstvách.

Úspora nákladů na stavbu nebude markantní, nicméně nějaké finanční prostředky se tímto způsobem podaří ušetřit. Výpočty firmy Alquist předpokládají, že bude úspora činit asi 15 procent, protože domy budou postaveny s využitím menší množství pracovníků a nižšího množství řeziva. Největší úspora se projeví v časové dotaci, která se zkrátí přibližně o čtyři týdny.

Ilustrační foto: Pixabay

Budoucnost výstavby nových domů

Společnost plánuje postavit prvních pár domů během letoška, ty další během příštích čtyř až pěti let. Projekt sice odstartoval už letos v dubnu, společnost ale ještě musí určit vhodné staveniště pro celý projekt. 3D tisk může zkrátit dobu potřebnou ke stavbě exteriéru domu, ale další práce, jako jsou instalatérské práce, elektroinstalace, okna a další, bude stále třeba provádět ručně.

Vzhledem k tomu, že stále více společností usiluje o zisk velkých 3D tiskáren a snaží se inovovat procesy výstavby domů, oblast stavebnictví čeká v blízké budoucnosti velká revize toho, jak jsou jednotlivé projekty plánovány a realizovány.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…