Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Ilustrační foto: Pixabay

V rámci studie o lidské výšce vědci analyzovali pozůstatky 549 lidí za posledních 2000 let, jak píše server Interesting Engineering. A zjištění jsou jasná: průměrná výška lidí v Miláně zůstala po celou dobu stejná.

Studie zveřejněná ve Scientific Reports konkrétně uvádí, že ačkoli se výška mezi jednotlivci z různých období lišila, jejich průměrná výška se v průběhu času zas až tak neměnila. Pozůstatky 549 mužů a žen pohřbených v Miláně, zahrnující téměř 2000 let historie, zkoumal Mirko Mattia a jeho kolegové z univerzity v Miláně.

Ilustrační foto: Pixabay

Studie zahrnovala období římské říše, raného středověku, pozdního středověku, novověku a současného období. Podle předmětů nalezených v hrobkách a historických informací o pohřebních místech vědci zjistili, že zkoumané ostatky patří spíše méně zámožným lidem.

Výška zůstala stabilní

Autoři studie došli k zjištění, že mužská výška se pohybovala od 152 do 195,4 centimetrů, s průměrem 168,5 centimetrů. Ženy se pohybovaly v rámci výšky v rozmezí od 143,5 do 177,6 centimetrů, s průměrnou hodnotou 157,8 centimetrů.

Autoři se domnívají, že lepší životní podmínky města Milána ve srovnání s jinými lokalitami mohly být důvodem stálosti výšky místních obyvatel. Autoři zdůrazňují, že region byl bohatý na přírodní a potravinové zdroje a že městské hradby poskytovaly ochranu před potenciálními útoky.

Došli k závěru, že jejich studie je jedinečným příkladem toho, jak výšky zůstávají v komunitě konstantní po celá tisíciletí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tým pod vedením českých vědců objevil protein, který může zlepšit úspěšnost umělého oplodnění i antikoncepce

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…