Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Ilustrační foto: Pixabay

V rámci studie o lidské výšce vědci analyzovali pozůstatky 549 lidí za posledních 2000 let, jak píše server Interesting Engineering. A zjištění jsou jasná: průměrná výška lidí v Miláně zůstala po celou dobu stejná.

Studie zveřejněná ve Scientific Reports konkrétně uvádí, že ačkoli se výška mezi jednotlivci z různých období lišila, jejich průměrná výška se v průběhu času zas až tak neměnila. Pozůstatky 549 mužů a žen pohřbených v Miláně, zahrnující téměř 2000 let historie, zkoumal Mirko Mattia a jeho kolegové z univerzity v Miláně.

Ilustrační foto: Pixabay

Studie zahrnovala období římské říše, raného středověku, pozdního středověku, novověku a současného období. Podle předmětů nalezených v hrobkách a historických informací o pohřebních místech vědci zjistili, že zkoumané ostatky patří spíše méně zámožným lidem.

Výška zůstala stabilní

Autoři studie došli k zjištění, že mužská výška se pohybovala od 152 do 195,4 centimetrů, s průměrem 168,5 centimetrů. Ženy se pohybovaly v rámci výšky v rozmezí od 143,5 do 177,6 centimetrů, s průměrnou hodnotou 157,8 centimetrů.

Autoři se domnívají, že lepší životní podmínky města Milána ve srovnání s jinými lokalitami mohly být důvodem stálosti výšky místních obyvatel. Autoři zdůrazňují, že region byl bohatý na přírodní a potravinové zdroje a že městské hradby poskytovaly ochranu před potenciálními útoky.

Došli k závěru, že jejich studie je jedinečným příkladem toho, jak výšky zůstávají v komunitě konstantní po celá tisíciletí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Astronomové objevili tři nové měsíce

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…