Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci sekvenovali genom jednoho z dávných obyvatel Pompejí. Co zjistili?

Ilustrační foto: Pixabay

Studie publikovaná v časopise Scientific Reports demonstruje sílu kombinovaného přístupu k vyšetřování starověkých lidí a zároveň potvrzuje možnost získat starověkou DNA z lidských pozůstatků, jak uvádí sami autoři. A co konkrétně zjistili?

Kosti a starověká DNA dokázaly přežít erupci Pompejí. Tisíce obyvatel starověkého města Pompeje zemřely při smrtící sopečné erupci sopky Vesuv 24. srpna 79 n. l. Od této hrůzné události uplynulo asi 2000 let, ale kosti a geny obyvatel před výzkumníky odhalují nová tajemství.

Nedávná studie publikovaná v časopise Scientific Reports odhaluje přítomnost neočekávaných zdravotních stavů a ​​genetické rozmanitosti v populaci. Autoři studie zveřejnili první sekvenci pompejského genomu z koster muže a ženy, kteří zemřeli během této sopečné tragédie.

Digitální rentgenový snímek čtvrtého bederního obratle muže z Pompejí. Foto: Scientific Reports/Nature

Co všechno vědci zjistili?

Pomocí pokročilých nástrojů pro sekvenci DNA vědci extrahovali genetický materiál z kamenných koster. Petrous je malý segment spánkové kosti ve tvaru pyramidy, který chrání vnitřní část lidského ucha. Paleogenetická analýza (analýza genetického materiálu nalezeného ve starověkých pozůstatcích) uchované DNA z této části lebky dále umožnila vědcům objasnit důležité podrobnosti o genetické a lékařské historii Pompejců.

Analýza naznačila přítomnost DNA bakterie způsobující spinální tuberkulózu v genetickém materiálu kostry muže. Během vykopávek v roce 1933 byly kostry muže a ženy nalezeny v poloze, jako by jedli, když je náhle erupce sopky spálila zaživa. Nová zjištění naznačovala, že muž nebyl schopen utéct, protože se nemohl hýbat kvůli problémům s páteří. Genetická výbava tohoto muže zvýraznila jeho římský původ a odhalila společné genetické dědictví s lidmi žijícími v Anatolii, Turecku a na ostrově Sardinie. Tyto nálezy naznačují, že Pompeje a italský poloostrov byly v dávných dobách bohaté na rasovou a genetickou rozmanitost. Vzhledem k tomu, že množství genetického materiálu extrahovaného z kostry ženy bylo velmi nízké, výzkumníci nebyli schopni provést podrobnou genetickou analýzu její DNA tak jako u muže.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…