Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci sekvenovali genom jednoho z dávných obyvatel Pompejí. Co zjistili?

Ilustrační foto: Pixabay

Studie publikovaná v časopise Scientific Reports demonstruje sílu kombinovaného přístupu k vyšetřování starověkých lidí a zároveň potvrzuje možnost získat starověkou DNA z lidských pozůstatků, jak uvádí sami autoři. A co konkrétně zjistili?

Kosti a starověká DNA dokázaly přežít erupci Pompejí. Tisíce obyvatel starověkého města Pompeje zemřely při smrtící sopečné erupci sopky Vesuv 24. srpna 79 n. l. Od této hrůzné události uplynulo asi 2000 let, ale kosti a geny obyvatel před výzkumníky odhalují nová tajemství.

Nedávná studie publikovaná v časopise Scientific Reports odhaluje přítomnost neočekávaných zdravotních stavů a ​​genetické rozmanitosti v populaci. Autoři studie zveřejnili první sekvenci pompejského genomu z koster muže a ženy, kteří zemřeli během této sopečné tragédie.

Digitální rentgenový snímek čtvrtého bederního obratle muže z Pompejí. Foto: Scientific Reports/Nature

Co všechno vědci zjistili?

Pomocí pokročilých nástrojů pro sekvenci DNA vědci extrahovali genetický materiál z kamenných koster. Petrous je malý segment spánkové kosti ve tvaru pyramidy, který chrání vnitřní část lidského ucha. Paleogenetická analýza (analýza genetického materiálu nalezeného ve starověkých pozůstatcích) uchované DNA z této části lebky dále umožnila vědcům objasnit důležité podrobnosti o genetické a lékařské historii Pompejců.

Analýza naznačila přítomnost DNA bakterie způsobující spinální tuberkulózu v genetickém materiálu kostry muže. Během vykopávek v roce 1933 byly kostry muže a ženy nalezeny v poloze, jako by jedli, když je náhle erupce sopky spálila zaživa. Nová zjištění naznačovala, že muž nebyl schopen utéct, protože se nemohl hýbat kvůli problémům s páteří. Genetická výbava tohoto muže zvýraznila jeho římský původ a odhalila společné genetické dědictví s lidmi žijícími v Anatolii, Turecku a na ostrově Sardinie. Tyto nálezy naznačují, že Pompeje a italský poloostrov byly v dávných dobách bohaté na rasovou a genetickou rozmanitost. Vzhledem k tomu, že množství genetického materiálu extrahovaného z kostry ženy bylo velmi nízké, výzkumníci nebyli schopni provést podrobnou genetickou analýzu její DNA tak jako u muže.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Hned dvě závodnice přepsaly historii, když zvládly Ironmana pod 8 hodin

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…