Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová studie boří mýtus o 7 „psích letech“ a zkoumá data, která by mohla pomoci lidem žít déle

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci zveřejnili novou studii, která boří známý mýtus tradující se léta – že jeden lidský rok odpovídá sedmi psím. Říká se tedy, že roční pes je jako sedmileté dítě, nicméně větší plemena prý dokonce stárnou mnohem rychleji než ta menší. Je tomu skutečně tak?

Vědci se v rámci dlouhodobého projektu Dog Aging Project nyní věnují studiu 10 tisíc psích genomů. Doufají, že přijdou na to, proč se někteří psi dožívají až 20 let, a dokážou v budoucnu tyto poznatky aplikovat na lidi. V rámci studie se jedná o největší soubor genetických dat týkající se psů, který bude klíčovým zdrojem pro pochopení role genetiky ve stárnutí, ale také k zodpovězení otázek týkajících se evoluční historie a domestikace psů.

Foto: Pixabay

Profesor Joshua Akey z univerzity v Princetonu se ke studii vyjádřil s tím, že se jedná o velice ambiciózní projekt, který má velký potenciál být silný zdroj pro vědeckou komunitu. Uvádí, že zlepšení psího zdraví může mít v konečném důsledků vliv i na zlepšení toho lidského. Obzvlášť vyzdvihuje část výzkumu týkající se studie, která srovnává DNA mimořádně dlouhověkých psů se psy, kteří se dožívají průměrného věku.

Vědci doufají, že budou moci zjištěné poznatky aplikovat i na proces stárnutí u lidí, jelikož psi v rámci stárnutí zažívají podobné funkční úpadky jako lidé. Rozsah veterinární péče je v mnoha ohledech téměř paralelní s lidskou zdravotní péčí. Důležitý je i fakt, že psi s námi sdílí naše životní prostředí, což má na proces stárnutí také zásadní vliv .

Hlavní výzkumník profesor Daniel Promislow z Univerzity ve Washingtonu se vyjádřil, že vzhledem k faktu, že psi sdílejí lidské prostředí a mají stejně jako lidé propracovaný systém zdravotní péče, ale žijí mnohem kratší dobu než lidé, se nabízí jedinečná příležitost identifikovat genetické a enviromentální faktory i faktory spojené s životním stylem, které ovlivňují zdravou délku života.

Zdroj: Nature

Související články

Zaručeně zlepší den

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Novinařina mi občas chybí, ale jsem teď spokojen u piva, říká Tomáš Drahoňovský

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…