Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byla objevena první hvězda skládající se ze dvou umírajících hvězd

Vesmír je záhadným prostorem. Je to až neuvěřitelné, dívat se na noční oblohu plnou nádherných nebeských těles, které jasně září. A vědcům se nyní podařilo objevit unikátní zrození nové hvězdy, vytvořené srážkou dvou umírajících.

Výzkumníci zjistili, že nová hvězda vznikla tím, že se postupně došlo k srážce dvou zmenšujících se bílých trpaslíků (pozn. red.: astronomický objekt, který vzniká zhroucením hvězdy). Jeden z trpaslíků byl plný hélia a druhý měl dostatek kyslíku a uhlíku. Po nějaké době, co kolem sebe objekty vzájemně obíhali, došlo ke konzumaci bílého trpaslíka bohatého na kyslík a uhlík druhým trpaslíkem. Výsledek tohoto jevu byl dostatečně silný, aby došlo ke zrození nové hvězdy, která má heliové jádro a její povlak je tvořen kyslíkem a uhlíkem.

Spoluautorka studie Nicol Reindl, astrofyzička z University of Potsdam v Německu uvedla, že tato kombinace nebyla dříve nikdy viděna, což napovídá tomu, že hvězda se musela vyvinout jinak.

Aby byla tato teorie ověřena, provedl tým z Institutu Maxe Plancka pro astrofyziku v Garchingu v Německu simulaci, čímž následně potvrdil její správnost. Jedná se skutečně o první hvězdu svého druhu, která byla objevena.

Zdroj: https://www.sciencenews.org/

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…