Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byla objevena první hvězda skládající se ze dvou umírajících hvězd

Vesmír je záhadným prostorem. Je to až neuvěřitelné, dívat se na noční oblohu plnou nádherných nebeských těles, které jasně září. A vědcům se nyní podařilo objevit unikátní zrození nové hvězdy, vytvořené srážkou dvou umírajících.

Výzkumníci zjistili, že nová hvězda vznikla tím, že se postupně došlo k srážce dvou zmenšujících se bílých trpaslíků (pozn. red.: astronomický objekt, který vzniká zhroucením hvězdy). Jeden z trpaslíků byl plný hélia a druhý měl dostatek kyslíku a uhlíku. Po nějaké době, co kolem sebe objekty vzájemně obíhali, došlo ke konzumaci bílého trpaslíka bohatého na kyslík a uhlík druhým trpaslíkem. Výsledek tohoto jevu byl dostatečně silný, aby došlo ke zrození nové hvězdy, která má heliové jádro a její povlak je tvořen kyslíkem a uhlíkem.

Spoluautorka studie Nicol Reindl, astrofyzička z University of Potsdam v Německu uvedla, že tato kombinace nebyla dříve nikdy viděna, což napovídá tomu, že hvězda se musela vyvinout jinak.

Aby byla tato teorie ověřena, provedl tým z Institutu Maxe Plancka pro astrofyziku v Garchingu v Německu simulaci, čímž následně potvrdil její správnost. Jedná se skutečně o první hvězdu svého druhu, která byla objevena.

Zdroj: https://www.sciencenews.org/

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Pasení ovcí pod solárními panely může zvýšit kvalitu a množství vyprodukované vlny

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…