Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pobyt v lese přispívá k léčbě respiračních onemocnění a snižuje náchylnost k alergiím, říká farmakolog Petr Petr

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Na blahodárný účinek lesů na lidskou psychiku i fyzické zdraví jsme již v minulosti upozorňovali mnohokrát. V čem ale vězí léčivá schopnost stromů a nejen jich? Zeptali jsme se lékaře a odborníka na klinickou farmakologii Petra Petra.

Co byste doporučil lidem, kteří si prošli covidem-19 a pociťují přetrvávající problémy s dýcháním či dušností?

V případě, že jsou již jinak ve fyzicky dobré kondici, určitě pobyt v přírodě, zejména v jehličnatém lese. Doma dechová cvičení a pozitivní myšlení.

Ilustrační fotografie. Zdroj: Brandon Montrone, Pexels

S jakými zdravotními potížemi může lidem příroda pomoci?

Pobyt v přírodě obecně přispívá ke zlepšení zdraví. Člověk v ní tráví volné chvíle s uvolněnou myslí, osvobozenou od běžných denních povinností. Lesy přispívají hlavně k léčbě dechových onemocnění. Mají protizánětlivý účinek, snižují náchylnost k alergiím, rozšiřují průsvit dýchacích cest a usnadňují tak vykašlávání. V důsledku zlepšení fyzických potíží mají i ochranný efekt na psychiku.

V čem vlastně tkví pozitivní efekt lesů na lidské zdraví?

Obzvláště pozitivní účinek má na lidské tělo chůze, běhání i cvičení v prostředí lesního vzduchu. Ze zdravotního hlediska jsou nejefektivnější jehličnaté lesy produkující blahodárné těkavé látky, takzvané balzamické silice. Jde o skutečně léčivé substance, můžeme se s nimi setkat i při podávání léčebných inhalací v nemocnicích. Dalším přínosným darem přírody jsou například lesní plody.

Ilustrační fotografie. Zdroj: Nejc Košir, Pexels

Kde v Česku najdeme ozdravné lesy?

V celém pásmu Šumava-Novohradské hory se nacházejí lesy vyhledávané pro své ozdravné účinky. Vysoké koncentrace zmiňovaných balzamických silic jsme shledali například na Modravě a v Březníku. Zcela nedávno jsme s radostí zjistili, že podobné výsledky vykazují i lázeňské lesy v Karlových Varech a v Lázních Kynžvart. 

Jak využívá česká medicína blahodárných účinků lesů na lidské zdraví?

V Československu bylo v minulosti několik takzvaných Plicních léčeben umístěných v prostředí lesů. V těchto zařízeních se doléčovali pacienti s respiračními nemocemi. V současné době byly mnohé zrušeny. Přetrvala však zařízení jako Karlova Studánka, Jeseníky, Lázně Kynžvart nebo Plicní léčebna Janov.

Ke zřízení klimatických léčeben jsou vhodné jehličnaté lesy, nebo alespoň lesy smíšené s větším podílem jehličnanů. Možnost přirozených inhalací lesního vzduchu je například v jihočeských lázních, i když prvoplánově nejde o klimatické lázně. Vyhlášenou lokalitou je i Vyšebrodsko, ať už v místě dřívější Plicní léčebny Hrudkov, nebo v lokalitách lesních vycházkových tras Opatská stezka I a Opatská stezka II, které vycházejí od známého cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě.

Ilustrační fotografie. Zdroj: Johannes Plenio, Pexels

Vztahem člověka a životního prostředí z hlediska péče o zdraví se zabývá obor geomedicíny. Můžete čtenářům pojem přiblížit?

Geomedicína představuje celostní přístup ke vztahu člověk – životní prostředí z hlediska péče o zdraví. Geo značí geologické a geografické podmínky, medicína je samovypovídající, prostě lékařství a lékařská péče.

Z geomedicíny vychází i projekt GEOMED, jehož jste součástí. Jakým způsobem zkoumáte efekty přírody na lidské zdraví?

GEOMED je program aplikovaného výzkumu zaměřený na geomedicínu v podmínkách přírody v naší vlasti, se zvláštním zaměřením na Jižní Čechy. Sledujeme a snažíme se naměřit přítomnost farmakologicky účinných látek v přírodních zdrojích a prokazovat jejich příznivý vliv na lidský organismus. Věnujeme se aromatickým balzamickým silicím v lesním vzduchu, huminovým látkám v rašelině a slatině, účinným látkám ve vinné révě a lesních plodech i probiotikům a prebiotikům ve fermentovaných potravinách. Nově se pokoušíme o hodnocení příznivého účinku tmy.

Petr Petr v současnosti působí jako vedoucí Pracoviště klinické farmakologie v Nemocnici České Budějovice. Zdroj: se svolením pana Petra

Medailonek

Docent Petr Petr je lékařem původem z Českých Budějovic. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. V postgraduálním studiu se zabýval vnitřním lékařstvím, tropickým lékařstvím a klinickou farmakologií. V současné době působí jako vedoucí Pracoviště klinické farmakologie v Nemocnici České Budějovice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…