Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pletením proti nemocem. Jaké zdravotní benefity nám přinášejí drobné ruční práce?

Ilustrační foto: Freepik

Šití, pletení a háčkování přináší radost, pozitivní myšlení a funguje jako prevence proti neurodegenerativním onemocněním. Tyto ruční práce jsou typicky spojované se stářím, mohou však být přínosné v kterémkoliv věku, od dětství až po dospělost.

Tím, že této rukodělné činnosti učíme děti a vnoučata a předáváme tradici dále, učíme děti tvůrčímu zaujetí, smysluplné činnosti a trpělivosti. Kromě procvičování jemné motoriky horních končetin slouží kreativní činnost k relaxaci, procvičování paměti a k pocitu užitečnosti,“ uvedla internistka Kateřina Cajthamlová.

Koncentrace na ruční práce nám přináší také uvolnění a radost. Můžeme při nich vypnout hlavu a výsledek je vidět, což ocení především lidé, kteří se zabývají profesemi náročnými na mentální výkon. „Druhotně přináší pletení radost i díky možnosti obdarovat vlastnoručním výrobkem své blízké. A to včetně chvil, kdy při tvorbě vzpomínáme na někoho milého, a rozvíjíme tak pozitivní myšlení,“ doplnila psychoterapeutka Lenka Havlíčková.

Ilustrační foto: Pexels

Ve vyšším věku pak pletení a háčkování přispívá k tréninku jemné motoriky a vědomí vlastní užitečnosti. Učení se novým věcem je navíc účinnou zbraní proti ubývání mentálních schopností spojeným se stárnutím. „Pletení je pro seniorky také nástroj pro socializaci a poskytuje jim psychickou podporu. Mohou se realizovat z domova nebo se setkávat s ostatními pletařkami či s mladými zájemci o pletení například v našem centru Elpida, ve kterém se snažíme podporovat aktivní stárnutí,“ uvedla vedoucí projektu Ponožky od babičky Broňa Hiliová.

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…