Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pletením proti nemocem. Jaké zdravotní benefity nám přinášejí drobné ruční práce?

Ilustrační foto: Freepik

Šití, pletení a háčkování přináší radost, pozitivní myšlení a funguje jako prevence proti neurodegenerativním onemocněním. Tyto ruční práce jsou typicky spojované se stářím, mohou však být přínosné v kterémkoliv věku, od dětství až po dospělost.

Tím, že této rukodělné činnosti učíme děti a vnoučata a předáváme tradici dále, učíme děti tvůrčímu zaujetí, smysluplné činnosti a trpělivosti. Kromě procvičování jemné motoriky horních končetin slouží kreativní činnost k relaxaci, procvičování paměti a k pocitu užitečnosti,“ uvedla internistka Kateřina Cajthamlová.

Koncentrace na ruční práce nám přináší také uvolnění a radost. Můžeme při nich vypnout hlavu a výsledek je vidět, což ocení především lidé, kteří se zabývají profesemi náročnými na mentální výkon. „Druhotně přináší pletení radost i díky možnosti obdarovat vlastnoručním výrobkem své blízké. A to včetně chvil, kdy při tvorbě vzpomínáme na někoho milého, a rozvíjíme tak pozitivní myšlení,“ doplnila psychoterapeutka Lenka Havlíčková.

Ilustrační foto: Pexels

Ve vyšším věku pak pletení a háčkování přispívá k tréninku jemné motoriky a vědomí vlastní užitečnosti. Učení se novým věcem je navíc účinnou zbraní proti ubývání mentálních schopností spojeným se stárnutím. „Pletení je pro seniorky také nástroj pro socializaci a poskytuje jim psychickou podporu. Mohou se realizovat z domova nebo se setkávat s ostatními pletařkami či s mladými zájemci o pletení například v našem centru Elpida, ve kterém se snažíme podporovat aktivní stárnutí,“ uvedla vedoucí projektu Ponožky od babičky Broňa Hiliová.

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…